Kostrzyński radny Marek Kowalski zapowiedział, że będzie prowadził akcje protestacyjną do czasu, aż rozpocznie się budowa drogi pieszo-rowerowej z Gułtów do stacji kolejowej	Kostrzyński radny Marek Kowalski zapowiedział, że będzie prowadził akcje protestacyjną do czasu, aż rozpocznie się budowa drogi pieszo-rowerowej z Gułtów do stacji kolejowej Fot. Janusz Ludwiczak

Gułtowy: Radny protestuje. Przeciwko czemu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

– Inwestycja jest odwlekana po raz kolejny. Rozmowy na temat budowy ścieżki prowadzone są od 2002 roku. Codziennie dziesiątki osób chodzi pieszo na pociąg, ta ścieżka jest bardzo potrzebna – mówi Marek Kowalski, radny gminy Kostrzyn, który rozpoczął protest na stacji kolejowej w Gułtowach. Burmistrz Szymon Matysek zaznacza, że opóźnienie w budowie ścieżki pieszo-rowerowej wynika ze strony Powiatu Poznańskiego, a inwestycja rozpocznie się dopiero, gdy starostwo przygotuje projekt.

Kostrzyński radny Marek Kowalski zapowiedział, że będzie protestował do czasu, aż rozpocznie się budowa długo oczekiwanej drogi dla pieszych i rowerzystów z Gułtów do stacji kolejowej i dalej w kierunku Siedlca. Protest odbywa się od początku lipca i prowadzony będzie w każdy poniedziałek w godz. od 5:30 do 11:00. W tym czasie podróżni pociągów mogą usłyszeć przesłanie, które radny głosi przez megafon: "Trwa protest przeciwko odwlekaniu budowy bezpiecznego dojścia na dworzec PKP w Gułtowach przez Powiat Poznański i Gminę Kostrzyn".

– Czekamy na bezpieczną ścieżkę pieszo-rowerową od kilku lat. Inwestycja ta jest odwlekana po raz kolejny. Rozmowy na temat budowy ścieżki prowadzone są od 2002 roku, od kiedy jestem radnym, toczyły się za kadencji burmistrza Markiewicza, później za kadencji Iwańskiego, teraz po raz kolejny za kadencji burmistrza Matyska – wskazuje Marek Kowalski, radny Gminy Kostrzyn.

– Od stacji kolejowej do Gułtów jest 3,5 km, kolejne 3,5 km jest do Siedlca. Codziennie dziesiątki osób chodzi pieszo na pociąg, ta ścieżka jest bardzo potrzebna. We wrześniu na stronie gminy ukazała się informacja, że powstanie węzeł przesiadkowy, w porozumieniu ze starostwem powiatowym i są zagwarantowane środki w kwocie 5,2 mln zł, a najpóźniej do połowy 2019 roku zostanie wykonana dokumentacja projektowa i przystąpimy do przetargu. Tymczasem z inwestycji tej ściągnięto 300 tysięcy złotych na budowę wodociągu. Jak tak dalej pójdzie, to ścieżki tej doczekamy się dopiero w 2023 roku – dodaje radny Marek Kowalski.

Jak wyjaśnia burmistrz Szymon Matysek, opóźnienie w budowie ścieżki pieszo-rowerowej w Gułtowach wynika ze strony Powiatu Poznańskiego. Inwestycja ta może rozpocząć się dopiero po przygotowaniu projektu i ma być realizowana wraz z budową węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej w Gułtowach.

– Łącznie w budżecie gminy i powiatu poznańskiego zabezpieczono środki w wysokości ponad 6 mln złotych. Inwestycja jest w przygotowaniu. Aby ją rozpocząć, niezbędna jest dokumentacja projektowa. Założenia od początku mówią o etapowaniu tej inwestycji do 2023 roku. Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Cześć projektu będzie gotowa w tym roku (tam gdzie nie jest potrzebna decyzja ZRID), pozostała zgodnie z informacją projektanta - w roku przyszłym – tłumaczy Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Na ostatniej sesji zaproponowaliśmy przeniesienie środków na inne zadanie. Zarząd Dróg Powiatowych zobowiązał się do zaprojektowania ścieżki od Siedlca do Gułtów przez stację kolejową. Dorzuciliśmy do tego remont ulicy Pałacowej, by ulokować bezpieczny przystanek. Pan radny nie poinformował mieszkańców, że dotrzymałem słowa i zorganizowaliśmy spotkanie z Zarządem Dróg Powiatowych, głównym projektantem. Usłyszał pan terminy. Szkoda, że od ta informacja nie została przekazana mieszkańcom Gułtów – dodaje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.