Samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem w Środzie. Samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem w Środzie.

Uczcili rocznicę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedstawiciele władz samorządowych w 74. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej 8 maja złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Armii „Poznań” w Środzie oraz tablicą pamiątkową w Trzebisławkach.

II wojna światowa to największy w historii cios zadany ludzkości. Trwała od września 1939 roku do maja 1945 roku, a w Azji do września 1945 roku. Dokładna liczba ofiar II wojny światowej nie jest znana, według różnych szacunków mogło w niej zginąć od 50 do ponad 80 mln ludzi.
By uczcić 74. rocznicę jej zakończenia złożono dziś kwiaty pod pomnikiem Armii „Poznań” w Środzie. Samorządowcy i przedstawiciele służb udali się również do Trzebisławek. Tam, oprócz rocznicy zakończenia wojny, obchodzono też 13. rocznicę odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Na tablicy ufundowanej przez mieszkańców Trzebisławek znalazło się 26 nazwisk osób, członków tajnej organizacji „Dla Ciebie Polsko”, która skupiała ponad 300 członków. W latach 1939-1942 drukowała ona i kolportowała tajną prasę, najpierw „Młodego Demokratę”, a później „Dla Ciebie Polsko”. Główną rolę w jej organizacji odgrywał Konrad Latanowicz, ps. „Rosomak” i „Adam”, który przed wojną był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Pierzchnie. Zginął tragicznie - rozstrzelany przez hitlerowców.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA