W pierwszy dzień strajku burmistrz i starosta odwiedzili szkoły. Na zdjęciu włodarze w średzkiej „Dwójce”. W pierwszy dzień strajku burmistrz i starosta odwiedzili szkoły. Na zdjęciu włodarze w średzkiej „Dwójce”.

Strajk nauczycieli aż do odwołania

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rozmowy z 5 kwietnia, a także niedzielne z 7 kwietnia, między rządem a związkami, nie przyniosły żadnego porozumienia. Zapowiadany od dłuższego czasu strajk nauczycieli rozpoczął się więc w poniedziałek 8 kwietnia i potrwa aż do odwołania lub do momentu dojścia do porozumienia stron, które weszły w spór zbiorowy.

Porozumienia nie ma
W komunikacie ZNP i Forum ZZ z 5 kwietnia, podpisanego przez szefa ZNP Sławomira Broniarza i szefa FZZ Sławomira Wittkowicza, czytamy, że „podczas rozmów strona rządowa przedstawiała konfrontacyjną ofertę, polegającą na radykalnym zwiększeniu pensum (od 25% do 33%), połączoną ze wzrostem średniego (czyli wirtualnego) wynagrodzenia od roku 2023. Przedstawiciele rządu nie odnieśli się też do propozycji FZZ i ZNP złożonej w środę wieczorem (3 kwietnia 2019 r.), polegającej na rozłożeniu 30% podwyżki na dwie tury (15% od 1 stycznia i 15% od 1 września br.).

Publiczne średzkie szkoły strajkują
Jak poinformowała wiceprezes Oddziału ZNP w Środzie Irena Solarska, w celu zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu akcji strajkowej w szkołach zostały powołane komitety strajkowe, które współpracują z dyrektorami.
W szkołach na terenie powiatu średzkiego przeważająca liczba nauczycieli i pracowników oświaty (niekiedy w 100%) strajkuje. Opieka nad dziećmi jest zapewniona. Jeśli nie, dyrekcja danej placówki musi poinformować rodziców.
Zaniepokojeni niecodzienną sytuacją włodarze, starosta Ernest Iwańczuk i burmistrz Piotr Mieloch, w poniedziałek odwiedzali szkoły, oceniając sytuację i bezpieczeństwo dzieci.
Jednakże w najbliższą środę 10 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, a w poniedziałek 15 kwietnia egzaminy ósmoklasistów. Czy zatem ich przebieg, w obliczu strajkującej załogi, stoi pod znakiem zapytania? Dyrektorzy szkół ocenią sytuację i mogą także zatrudnić osoby z zewnątrz do zasiadania w komisji egzaminacyjnej.
– Robimy wszystko, by egzaminy odbyły się. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami i monitorujemy sytuację – poinformował w poniedziałek burmistrz.

Liceum się zabezpieczyło
W Liceum Ogólnokształcącym już 5 kwietnia uczniowie klas trzecich mieli wystawione oceny oraz odbyła się Rada Pedagogiczna klasyfikacyjna. Nie oznacza to jednak skrócenia roku szkolnego. - Takie działanie miało umożliwić wystawienie świadectw w przypadku, gdyby strajk miał trwać dłużej. Jeżeli protest skończy się przed 26 kwietnia, uczniowie będą mieć dalej zajęcia w szkole – wyjaśnia dyrektor LO Katarzyna Światowy.

Czy średzianie popierają strajk nauczycieli?
Takie pytanie zadaliśmy internautom na naszym profilu Facebook. Według sondażu wynika, że 53 % osób opowiedziało się za odpowiedzią „nie” i są przeciwni strajkowi. Pojawiły się też komentarze, m.in.: „Teraz tydzień siedzą w domu, a później żeby nadrobić materiał będą siedzieć 24 godz. na dobę przed książkami” – pisze pani Magda. „Ciągle mają mało czasu, żeby wyrobić się z programem. Ciekawe jak teraz ten czas nadgonią?” – dodaje pani Kamila. Wypowiedź obu pań, w swym komentarzu podsumowuje pani Martyna: „Chodzi o przeładowanie systemu. O przeniesienie odpowiedzialności za ogrom materiału do przerobienia na nauczycieli. O to, że żeby się <wyrobić> trzeba angażować czas pozalekcyjny. Dużo czasu. Zarówno naszych dzieci jak i nauczycieli. A przecież to nie oni tworzą ramy programowe. Oni tylko próbują sprostać nowym wyolbrzymionym oczekiwaniom. Ten strajk pokazuje, jak ogromne zaległości może przynieść nieobecność nauczyciela. Tu ma to skalę ogólnopolską, ale tylko dlatego że rząd, który wiedział o protestach już od października ubiegłego roku - nie zrobił absolutnie nic”.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.