Remont torowiska rozpoczął się w ostatnią sobotę. W prace zaangażował się m.in. starosta Ernest Iwańczuk. Remont torowiska rozpoczął się w ostatnią sobotę. W prace zaangażował się m.in. starosta Ernest Iwańczuk. Średzka Kolej Powiatowa

Zaczęła się walka z czasem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejka nie wyjedzie z początkiem maja – taki komunikat spowodował sporą mobilizację. Nie jest wykluczone, że to zamieszanie jednak zakończy się szczęśliwie.

O problemach finansowych kolejki informowaliśmy w jednym z poprzednim wydań GPŚ. Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” musi działać w dość ograniczonej formie ze względu na stale brakujące fundusze. W niezbyt dobrym stanie jest torowisko między Środą i Zaniemyślem. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, która zaniepokoiła miłośników lokalnej kolei. Wynikało z niej jednoznacznie, że kolejka nie wyjedzie na tory w majówkę.

Zaczęło się od komunikatu

- W związku z licznymi zapytaniami o publikację rozkładu jazdy Średzkiej Kolei Powiatowej na 2019 rok, uprzejmie informujemy, że czyniliśmy wszelkie starania, aby inauguracja sezonu turystycznego odbyła się tradycyjnie 1 maja. Niestety, ze względu na fakt, iż ostatnie badania diagnostyczne torowiska wykazały wiele uszkodzeń, jesteśmy zmuszeni przed rozpoczęciem regularnych przewozów wymienić około 450 sztuk podkładów kolejowych i do tej pory linia Środa Miasto – Zaniemyśl będzie wyłączona z eksploatacji – poinformowali kolejarze na profilu facebookowym „Średzka Kolej Powiatowa” w ubiegły wtorek, 25 marca.

Początek mobilizacji

Z komunikatu wynikało również, że naprawa potrwa pięć tygodni, a realnym terminem rozpoczęcia tegorocznego ruchu turystycznego będzie czerwiec. Ta informacja spowodowało duże poruszenie wśród przedstawicieli Zarządu Średzkiego. Wcześniej na jednej z sesji rady powiatu nastąpiła decyzja o przekazaniu 35 tys. zł na wymianę podkładów kolejowych. Nastąpiło to jeszcze przed ukazaniem się komunikatu. Po ukazaniu się komunikatu, starosta Ernest Iwańczuk zaprosił kolejarzy na rozmowę. Bardzo zależało mu na tym, aby kolejka ruszyła w maju.

- Remont raczej będzie przeprowadzony szybciej niż przewidywaliśmy. Nie możemy podać żadnej deklaracji. Jednak są szanse na wyruszenie pierwszego maja i to spore. Będziemy to wiedzieli w okolicach Wielkanocy. Jeżeli warunki będą sprzyjające, to w połowie kwietnia będzie wiadomo, czy wyjedziemy w majówkę – mówi Marcin Kriger, naczelnik Średzkiej Kolei Powiatowej.

Każdy może pomóc

Remont jest prowadzony przez spółkę Powiatowe Centrum Inwestycji. Większość robót będzie prowadzona przez kolejarzy. Okazało się jednak, że w prace bezpośrednio zaangażowali się też starosta Ernest Iwańczuk i członek Zarządu Powiatu Średzkiego, Michał Matelski. Rozpoczęły się one w sobotę 30 marca. W remoncie może jednak pomóc tak naprawdę każdy.

- Mieszkańcy Środy, społecznicy, ludzie zainteresowani wspólnym dobrem, bardzo prosimy o pomoc każdego dnia, ale również w każdą sobotę! Możecie pomóc swoją pracą przy wymianie podkładów kolejowych. Od poniedziałku codziennie będzie pracować kilka osób, ale przyda się również Wasza praca popołudniami i w soboty – informuje Michał Matelski.

Wszyscy chętni do pracy mogą skontaktować się z Marcinem Krigerem (tel. 607 967 143) lub Krzysztofem Kubiakiem (512 943 592).

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.