Włodarze chcą "wpiąć" wschodnią obwodnicę miasta w DK11 w innym miejscu, niż ul. Brodowska. Włodarze chcą "wpiąć" wschodnią obwodnicę miasta w DK11 w innym miejscu, niż ul. Brodowska.

Obwodnica będzie budowana etapami

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zakończenie prac przy wschodniej obwodnicy miasta zaplanowano na 2021 rok. Podczas sesji Rady Powiatu dyskutowano, czy faktycznie odłożenie tego terminu na tak odległy jest zasadne.

Radny Marcin Bednarz apelował, by zapis odnośnie ukończenia budowy obwodnicy był krótszy niż 2021 rok. Twierdził, że wykonanie inwestycji jest możliwe znacznie wcześniej. Postanowiliśmy zapytać starostę Ernesta Iwańczuka, na jakiem etapie są projekty i prace związane z tą drogą.
- Ustalone są już plany projektowe z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich dotyczące połączenia obwodnicy z drogą wojewódzką nr 432. Docelowo powstanie tam rondo – tłumaczy starosta. Jak dodaje, pozostała jedynie kwestia wykupu ziem, gdyż skrzyżowanie okrężne ma minimalnie wykraczać poza obecny pas jezdni.
W projektach obwodnicy miasta kluczowe okazuje się „wpięcie” w drogę krajową nr 11. - Chcemy, aby powstało ono w miejscu, gdzie w tej chwili znajduje się zjazd z DK11 w drogę szutrową w kierunku Kijewa. Droga ta stałaby się legalnym zjazdem, co stworzyłoby lepsze możliwości aktywizacji tamtejszych terenów inwestycyjnych – wyjaśnia E. Iwańczuk.
Włodarze powiatu nie chcą pozbywać się obecnego połączenia „jedenastki” z ulicą Brodowską. Nowy i stary zjazd dzieliłoby zaledwie kilkaset metrów i dlatego potrzebne jest wydanie ustępstwa przez Ministerstwo Infrastruktury. Obecny zarząd chce także uniknąć łączenia obwodnicy z ul. Brodowską, gdyż jego zdaniem nie ułatwiłoby to wyjazdu aut ze Środy, wręcz przeciwnie.
- Nie wyobrażam sobie dalszych prac przy tej inwestycji, nie mając pewności, że otrzymamy wszystkie niezbędne pozwolenia. Chcemy jak najszybciej ukończyć prace nad dokumentacją związaną z odcinkiem obwodnicy od ul. Harcerskiej oraz przy drodze wojewódzkiej nr 432 tak, aby postarać się o dofinansowanie zewnętrzne na ten cel. Przypomnijmy, że teraz całe finansowanie inwestycji wziął na swoje barki powiat – mówi starosta.
Budowa nowego ciągu drogowego ma zostać więc podzielona na etapy. Zdaniem samorządowców ułatwi to działania i uniknie wzajemnego blokowania prac.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.