Największy przyrost zadłużenia w kilku ostatnich latach zanotował powiat średzki. Największy przyrost zadłużenia w kilku ostatnich latach zanotował powiat średzki. Pismo samorządowe "Wspólnota"

Zadłużone samorządy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W kilku ostatnich latach największy przyrost zadłużenia nastąpił w powiecie średzkim, natomiast niewielkie spłaty zadłużeń wystąpiły w Środzie, Zaniemyślu i Dominowie. Takie wnioski przynosi kolejny z raportów przeprowadzony przez pismo samorządowe „Wspólnota”.

Autorzy badania „Ranking zmian zadłużenia samorządów w latach 2014-2017” sprawdzili, jak bardzo w ostatnich latach spadało lub wzrastało zadłużenie. Jako punkt początkowy został przyjęty rok 2014, czyli początek poprzedniej kadencji samorządowej.

Najmniej korzystnie w badaniu wypadł powiat średzki, który zajął siódme miejsce wśród powiatów, które najbardziej zwiększyły zadłużenie. W porównaniu z 2014 roku, trzy lata później wskaźnik zadłużenia wzrósł o 15,85 punktów procentowych. W kategorii miast na dość wysokim 38 miejscu znalazła się Środa. Tutaj jednak nastąpiło zmniejszenie zadłużenia o 1,22 punkty procentowe.

Wśród gmin wiejskich najmniej korzystnie wypadła gmina Krzykosy, która zajęła 248 miejsce. Jej zadłużenie wzrosło jednak nieznacznie, o 0,73 punktu procentowego. Na 300 miejscu uplasowało się Nowe Miasto nad Wartą ze wskaźnikiem 0,0 – co z jednej strony oznacza brak zaciągania nowych zobowiązań, ale też brak spłaty istniejących.

Korzystnymi wskaźnikami dotyczącymi spłat zadłużenia mogą pochwalić się Zaniemyśl, a także Dominowo. Pierwsza z miejscowości została ujęta na 465. miejscu ze wskaźnikiem -3,35, a druga na 468. miejsce ze wskaźnikiem -3,39. Oznacza to, że te samorządy zmniejszyły swoje zadłużenie w porównaniu z 2014 rokiem.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.