Zbierają na naprawę parowozu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pasjonaci z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” zamierzają przywrócić do ruchu drugi z parowozów. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest spora kwota.

Przypomnijmy, że pierwszy z parowozów (o numerze Px-48-1756) został przywrócony do ruchu turystycznego w 2017 roku i stał się największą atrakcją wąskotorówki kursującej pomiędzy Środą a Zaniemyśl. Ta naprawa jedynie zwiększyła apetyty średzkich kolejarzy, którzy planują wykonać kompleksowy remont kolejnego parowozu.
– Jest to większe wyzwanie niż w przypadku ostatniego parowozu. Wszystkie elementy, które dotychczas przejrzeliśmy i po demontażu mieliśmy okazję szczegółowo zbadać, są o wiele bardziej wyeksploatowane niż w poprzednim parowozie. Dlatego naprawa będzie droższa, będzie dłużej trwała i na pewno pochłonie więcej sił – mówi Arkadiusz Kaczmarek, maszynista Średzkiej Kolei Powiatowej.

Pierwsze działania związane z naprawą parowozu Px48-1920 rozpoczęły się w maju 2018 roku. Wtedy to został zdemontowany osprzęt kotła i budka maszynisty. Następnie przy pomocy drogowego dźwigu zdjęto kocioł z ostoi.

– Mamy zarejestrowany kocioł i wypalone rury z kotła. Kocioł jest gotowy do pierwszej kontrolnej wizyty inspektora, bo kotły podlegają pod dozór techniczny. Prawdopodobnie ta wizyta nastąpi około połowy stycznia. To jeszcze zależy od naszych ustaleń z Transportowym Dozorem Technicznym. Wtedy będziemy mieli pełen obraz tego, co tam trzeba zrobić. Nie możemy sami określać stopnia napraw. Robią to tylko inspektorzy z dozoru – dodaje A. Kaczmarek.

W dalszej kolejności nastąpiło wyosiowanie i demontaż elementów przeniesienia napędu, czyli wiązarów i korbowodów. Wiadomo, że ten etap prac pochłonie najwięcej funduszy. Konieczne jest zamówienie nowych obręczy kół parowozu i czopów napędnych. Pojawił się pomysł na organizację internetowej zbiórki.
– Dysponujemy ograniczonym budżetem, więc podzieliśmy tę naprawę na parę etapów. Musimy to zrobić porządnie, dlatego koła muszą być wymienione na nowe, odlane w hucie. To jest koszt około 50 tys. zł. To jest takie minimum, które udało się nam wynegocjować – dodaje Arkadiusz Kaczmarek.

Zbiórkę można wesprzeć dowolną kwotą na stronie: zrzutka.pl/przywrocenie-do-ruchu-zabytkowego-parowozu-px48-1920 (bezpośredni link będzie też podany na naszym portalu). Kolejarze przygotowali nagrody dla wszystkich darczyńców. Za minimum 20 zł każdy otrzyma komplet pocztówek ze Średzką Koleją Powiatową, za min. 50 zł – kubek z parowozem, za min. 100 zł – bilet całodzienny na przejazd Średzką Koleją Powiatową dla dwóch osób, za min. 250 zł – przejazd w kabinie lokomotywy spalinowej w wybranym dniu kursowania Średzkiej Kolei Powiatowej, a za min. 350 zł – przejazd w kabinie parowozu Px-48-1756 w wybranym dniu kursowania Średzkiej Kolei Powiatowej.

Jeżeli remont parowozu pójdzie zgodnie z planem i nie będzie większych komplikacji, na tory powinien on wyjechać w 2020 roku, czyli w kolejnym sezonie turystycznym.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.