Materiał nagrywany był m.in. w budynku lokomotywowni. Materiał nagrywany był m.in. w budynku lokomotywowni. fot. Mateusz Chłystun/RMF FM

Bana gwiazdą w radiu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mieszkańcy naszego powiatu bardzo dobrze znają średzką perełkę – kolejkę wąskotorową. W niedzielę, ramach cyklu Twoje Niesamowite Miejsce w radiu RMF FM, banę poznało jeszcze więcej osób.

Ekipa nagraniowa „RMF-u” podziwiała m.in. wagony – takie, jakimi mieszkańcy Środy przed pięcioma dekadami podróżowali po okolicy, a także drezyny i lokomotywy. Szczególną furorę zrobiła lokomotywa T-34, napędzana przerobionym silnikiem z radzieckiego czołgu, a prawdziwym rarytasem okazał się sprawny parowóz obsługujący Średzką Kolej Powiatową. Podczas rozmowy z prowadzącym audycję Marcin Kriger, naczelnik bany, zdradził, że już trwają prace nad uruchomieniem kolejnego parowozu – stopniowo remontowane są kocioł i układ jezdny.
Radiowa kamera zajrzała także do budynku lokomotywowni, która jest jednocześnie warsztatem. Tam głównie odbywają się prace remontowe taboru podczas zimowej przerwy w kursowaniu kolejki. Renowacji wymaga również cała trasa od Środy do Zaniemyśla. Pasjonaci kolei już rozpoczęli wymianę układu zwrotnic i tzw. łupków łączących poszczególne szyny, gdyż przez 50 lat elementy te zdążyły przerdzewieć.
– Schody zaczną się później, bo takich elementów nikt już nie produkuje. Trzeba będzie zlecić ich wykonanie. Torowisko w rejonie stacji Środa Miasto doczeka się też nowej podsypki – mówił Marcin Krygier.
Przypomnijmy, że ostatnie kursy bany w tym roku zaplanowano na 11 i 18 listopada. Po zimowej przerwie Średzka Kolej Powiatowa wróci na tory 1 maja. Turystów będzie woziła w soboty i niedziele.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.