Wody na rozlewisku koło Nietrzanowa cały czas przybywa Wody na rozlewisku koło Nietrzanowa cały czas przybywa

Wody coraz więcej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich miesiącach przez nasz powiat przeszło wiele ulew i wichur. To powoduje podwyższony stan wód nie tylko na naszym terenie, ale także na terenie całej Polski. Czy grożą nam podtopienia dróg i pól?

Moskawa jest prawobrzeżnym dopływem Warty przepływającym przez nasz powiat. Swoje źródło ma niedaleko Nekli, a do Warty uchodzi w pobliżu Józefowa. Nie jest rzeką, która zagrozić może pobliskim mieszkańcom, jednak z powodu dużej ilości opadów w ciągu ostatnich miesięcy nawet ona wystąpiła z brzegów, zalewając pobliskie tereny.
Pod koniec sierpnia pisaliśmy o problemach, jakie Moskawa przysparzała mieszkańcom Chłapowa i Bagrowa. Zalewała bowiem tamtejszą drogę, utrudniając przejazd. Także dziś, przejeżdżając przez powiat, można dostrzec podwyższony stan wody i zalewane pola. Czy koryto rzeki zostało więc udrożnione?

Nie ma zagrożenia
? Aktualnie Moskawa jest drożna, a wysoki stan wody spowodowany jest wyłącznie dużą ilością opadów, które nie wsiąkają w mokrą glebę ? tłumaczy Barbara Nizioł z Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. ? W dolinach i rozlewiskach każdej rzeki będzie się zdarzać, że woda okresowo występuje z brzegów, tak jak na przykład w okolicach Nietrzanowa ? dodaje. Twierdzi też, że woda może spowodować szkody tylko tym, którzy samowolnie zmieniają przeznaczenie gruntów zalewowych.

Powiat pomaga
? Moskawa nie jest zarządzana przez powiat średzki. Oczyszczanie rzeki i jej bieżące utrzymanie należy do zadań WZMiUW ? mówi starosta. Mimo to powiat z własnych pieniędzy usuwał zatory z koryta rzeki. WZMiUW nie widzi też zagrożenia i twierdzi, że Moskawa jest drożna. Jednak starosta przeznaczył w budżecie odpowiednią kwotę na dalsze jej czyszczenie i udrażnianie, które zaplanowane jest na przełom listopada i grudnia.

A co z Wartą?
Również osoby zamieszkujące nad Wartą spoglądają z niepokojem na stan wody. Co prawda, rzeka ta przekroczyła stan ostrzegawczy, ale według Krajowego Instytutu Meteorologii nie musimy przejmować się powodzią

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.