Nowe propozycje korytarzy dla S11

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy nowe korytarze zaproponowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dla mającej powstać drogi ekspresowej S11. W nowych propozycjach uwzględniono część uwag powiatu.

Na spotkaniu przedstawiciele GDDKiA poinformowali średzkich samorządowców, że uwagi przedstawione przez powiat średzki w propozycjach korytarzy, w miarę możliwości, zostały ujęte. Jednak nie mogli wziąć pod uwagę całej propozycji gdyż jest dłuższa od wariantów zaprojektowanych przez GDDKiA. Długość korytarzy jest bardzo ważna ponieważ budowa 1 km drogi będzie kosztować 43 mln zł. Odcinek zaproponowany przez powiat średzki jest o ponad 4 km dłuższy niż propozycje GDDKiA, a to daje wyższy koszt budowy o prawie 200 mln złotych.

Ważną informacją jest to, że korytarze omijają Brodowo. Rozmowy w GDDKIA będą się jednak cały czas toczyć o przebieg drogi w Miąskowie w gminie Krzykosy – powiat chce zmodyfikować jeszcze ten przebieg, aby korytarze przebiegały jak najdalej budynków mieszkalnych. Przedstawiciele samorządów ustalili, że powiat średzki uzgodni jedną spójną wersję swojego stanowiska, po uzgodnieniu ich w poszczególnych gminach. Nasi samorządowcy ustalą jeszcze wspólną propozycję dla węzła Środa Wielkopolska.

Na chwilę obecną GDDKiA zleciła opracowanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Po opracowaniu studium korytarzowego odbędzie się posiedzenie zespołu opiniowania przedsięwzięcia inwestycyjnego, w którego skład wchodzą przedstawiciele GDDDKiA, przedstawiciele projektanta i samorządów lokalnych. Zostaną również przeprowadzone konsultacje społeczne, które przypadną na miesiące kwiecień/czerwiec przyszłego roku.

Z zaproponowanych przez GDDKiA trzech korytarzy zostaną wyłonione 2, dla których zostanie opracowana analiza, w zakresie aspektów funkcjonalnych, technicznych, ruchowego, środowiskowego i ekonomicznego. Ta analiza pozwoli wybrać najlepszy z wariantów. Termin odbioru studium korytarzy przypadnie na listopad 2018. Koniec inwestycji planuje się na lata 2026-2028.

1 komentarz

  • Link do komentarza DoTegoCzasuUmre DoTegoCzasuUmre 08 październik 2018

    2026-2028 - do tego czasu to połowa mieszkańców miejscowości umrze ze starości a druga w wypadkach na aktualnej 11...

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy