Chcą odzyskać 70 mln

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na ostatniej sesji Rady Powiatu starosta Marcin Bednarz przedstawił radnym porównanie dotyczące sprzedanych gruntów przez powiat średzki w obecnej kadencji oraz w latach 2002-2007.

W tym roku zarząd powiatu oraz zarząd Szpitala Średzkiego przeprowadziły kilka udanych sprzedaży gruntów, dzięki którym do kasy powiatu wpłynęło ponad 20 mln złotych.
Starosta porównał aktualne dane z danymi ze sprzedaży przeprowadzonych przez poprzednie zarządy w latach 2002-2007. Porównywane grunty znajdują się w podobnych, dobrych lokalizacjach, przy drodze S11, a więc w miejscach atrakcyjnych dla potencjalnych inwestorów. W tych latach zostało sprzedanych 130 ha gruntów za kwotę 4,3 mln złotych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że obecnie powiat sprzedaje grunty po średniej cenie 55 zł za metr kwadratowy, w latach 2002-2007 metr był sprzedawany średnio za 3 zł, najniższa cena za metr w tamtych latach to 0,37zł. Gdyby policzyć te 130 ha sprzedanych w latach poprzednich po średniej cenie 55 zł za metr kwadratowy, w kasie powiatu powinno być nie 4,3 mln zł a ponad 70 mln zł. Ówczesne zarządy zbywały także lokale, których sprzedaż również została poddana analizie. Starosta podał przykłady, w których lokale na działalność gospodarczą były sprzedawane taniej niż lokale mieszkalne.
Po przeanalizowaniu przetargów za lata 2002-2007 okazało się, że nastąpiło wiele nieprawidłowości w przeprowadzeniu sprzedaży gruntów, np. kilka sąsiadujących działek wystawiano do przetargu jako jedną całość, co powodowało znaczny spadek ceny za metr kwadratowy oraz mniejszą konkurencyjność przetargów. Zdarzały się nawet wnioski osób prywatnych, jak i instytucji o sprzedaż mniejszych działek, jednak spotykało się to z odmową ówczesnych zarządów. W niektórych przypadkach występowały inne przeznaczenia gruntów niż rzeczywiście widniało to w dokumentach planistycznych: w przetargach były opisywane jako rolne, w rzeczywistości w planach miały przeznaczenie pod działalność gospodarczą, co miało oczywisty wpływ na zaniżanie ceny przetargu.
Starosta poinformował radnych, że obecny zarząd podejmie działania mające na celu unieważnienie tych transakcji z racji poszkodowania interesu powiatu średzkiego.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.