Wymiana doświadczeń z sąsiadami

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z okazji Dni Powiatu Średzkiego do naszego miasta po raz kolejny przyjechali sąsiedzi z czeskiego miasta partnerskiego. Pavel Smetana, wicestarosta Prostejova, i Jana Halvadzievova, radna miasta, w rozmowie z Sonią Langner dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat Środy.

Który raz odwiedzacie już nasz powiat?
Pavel: Jesteśmy tutaj już trzeci raz. Co roku odwiedzamy Środę z okazji Dni Powiatu.

Czy zauważyliście jakieś zmiany w naszym mieście od czasu ostatniej wizyty?
Pavel: Oczywiście, miasto ciągle się rozwija, powstają nowe osiedla, rośnie cała aglomeracja. Często szukamy też inspiracji i pomysłów, które moglibyśmy wdrożyć u siebie w Prostejovie. Ścieżka wokół średzkiego jeziora oraz stacje obsługi dla rowerów to doskonałe pomysły, które z pewnością będziemy chcieli zrealizować u nas. Naprawdę widać dużo zmian na lepsze.

Współpraca partnerska miedzy powiatem średzkiem a Prostejovem rozwija się już od kilku lat. Na jakich polach wychodzi to najlepiej, a gdzie jest jeszcze miejsce na poprawę?
Pavel: Wraz ze starostą średzkim zainicjowaliśmy współpracę na wielu polach. Średzcy policjanci biorą udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej Policji w Prostejovie. Taki turniej to nie tylko gra w piłkę, ale także doskonała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń.
W połowie sierpnia będą odbywać się u nas Dni Miasta połączone z dożynkami – znów będzie okazja do tego aby się spotkać i porozmawiać.
Jana: Wymieniamy się również doświadczeniami z waszymi Amazonkami. U nas działa podobne stowarzyszenie, więc jest to dla nas bardzo ważne pole współpracy. Chcemy też zacieśnić stosunki w ramach doświadczeń pracy z osobami niepełnosprawnymi. Świetny kontakt mają także Morsy z naszych regionów oraz przedstawiciele klubów żeglarskich. Ciągle rozwijamy współpracę międzyszkolną.
Pavel: Należy pamiętać, że zorganizowaliśmy wspólnie również popularną wystawę fotograficzną połączona z degustacją regionalnych potraw.

Skoro jesteśmy przy potrawach, jakie jest państwa ulubione danie kuchni polskiej?
Pavel: Oczywiście pierogi!
Jana: Zupa pomidorowa.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.