×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Te niewielkie tabliczki przechowują wielkie informacje. Te niewielkie tabliczki przechowują wielkie informacje.

Surowe kary za wstęp do lasu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sezon na grzybobranie w pełni. Każdy z nas zna osoby, które gdy tylko jest odpowiednia pogoda, wyruszają porankiem do lasu, a po kilku godzinach wracają z koszykami pełnymi grzybów.

Niestety, grzybiarze w naszym powiecie mają ograniczone pole do realizacji swojego hobby. Wszystko to w konsekwencji nawałnicy, która nawiedziła naszą okolicę ponad miesiąc temu. Znaczna część lasów na południe od Środy jest po niej objęta zakazem wstępu. Leśnicy wprowadzili takie rozwiązanie, ponieważ nadłamane konary drzew są dużym zagrożeniem. Jak informuje jarocińskie nadleśnictwo, w ostatnim czasie bardzo często dochodzi jednak do łamania tego zakazu, zwłaszcza przez wspomnianych grzybiarzy. Zazwyczaj służby leśne informują napotkane osoby o ogłoszeniu takiego zarządzenia, legitymują je oraz informują o powodzie ogłoszenia zakazu wstępu do lasu, a także o występujących zagrożeniach. Najczęściej po ustaleniu tożsamości osoby łamiącej zakaz i ustaleniu, czy naruszenie przepisów nastąpiło świadomie czy też nie, sprawa kończy się na zwróceniu uwagi, pouczeniu i wyproszeniu z lasu. Ponadto leśnicy informują, gdzie taki zakaz nie obowiązuje.
Nawet 5 000 zł grzywny
Dla osób, które świadomie ignorują ogłoszony zakaz wstępu do lasu, np. po przeczytaniu tablic informacyjnych ustawionych przy drogach publicznych i drogach leśnych, sytuacja jest mniej korzystna. Takim osobom może grozić kara w wysokości 500 zł. Przypomnijmy, że zakaz będzie obowiązywał do momentu, aż z lasów zostaną usunięte połamane i wywrócone drzewa, które stanowią zagrożenie. Odwołanie zakazu będzie skutkowało usunięciem tablic ostrzegawczych oraz podaniem do publicznej wiadomości takiej informacji.
Jak mówią leśnicy, często trafiają się kierowcy, którzy tłumaczą się, że ?przecież nie było zakazu?. Zakaz wstępu dotyczy wchodzenia do lasów, natomiast zakaz wjazdu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem obowiązuje cały rok, niezależnie od zdarzeń takich jak susza czy wichury. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one odpowiednio oznakowane. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Za łamanie tych zasad może zostać nałożona ? w drodze mandatu karnego ? grzywna do 500 zł, a w drastycznych przypadkach do sądu może zostać skierowany wniosek o ukaranie. Wtedy górną granicą kary grzywny może być zasądzona kwota 5 000 zł.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.