Starosta, Marcin Bednarz. Starosta, Marcin Bednarz.

Skąd biorą pieniądze?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powiat wciąż inwestuje: pojawiają się kolejne kilometry wyremontowanych dróg, nowe obiekty sportowe, a średzki szpital stał się jedną z lepszych placówek w regionie. Skąd samorząd ma na to pieniądze? Jeszcze niedawno, we wcześniejszych kadencjach, powiat nie miał na nic? W rozmowie z Mariuszem Maciejewskim starosta, Marcin Bednarz, zdradza tajemnicę budżetu powiatowego.

W listopadzie miną 3 lata sprawowania przez pana urzędu starosty średzkiego. Jak ocenia pan ten czas? Czy obok sukcesów, zdarzyły się wpadki?
– Z pewnością do sukcesów powiatu, a także radnych miejskich i powiatowych Stowarzyszenia „Zawsze dla Średzian”, PSL i PO oraz burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego należy zaliczyć nowocześnie wyposażoną placówkę średzkiego szpitala, z doskonałą kadrą i zarządem. 100-letni, zabytkowy gmach został odnowiony i rozbudowany. Pacjenci chcą się tutaj leczyć, a lekarze i pielęgniarki pracować. Także dzięki współpracy z gminami oraz dofinansowaniom z funduszy unijnych zaniedbywane przez lata drogi powiatowe są stopniowo remontowane. Wydatki na ten cel należą do rekordowych w historii powiatu średzkiego. W latach 2015-2018 zainwestowane zostanie w modernizację dróg prawie 33,4 mln zł.
Wpadki? Nie myli się tylko ten co nic nie robi (uśmiech). Ja na długo zapamiętam błędy popełnione przy doborze kilku pracowników. Niestety w jednym przypadku miało katastrofalne skutki. Biję się w piersi. Wyciągnąłem z tego jednak wnioski.

Rozwój powiatu i działania na rzecz regionu są możliwe dzięki wzrastającemu budżetowi. Skąd pochodzą te zwiększające się wpływy?
– Rosną wpływy podatkowe z CIT i PIT, które świadczą o zaradności, pracowitości i przedsiębiorczości naszych mieszkańców i przedsiębiorców. Do tego prowadzimy umiejętną politykę inwestycyjną. Powiat posiada bardzo atrakcyjnie położone działki. Te tereny inwestycyjne sprzedajemy po cenach rynkowych, przez co uzyskujemy znaczące wpływy do budżetu. Wkrótce powstaną tam nowe firmy, a niektóre z już działających rozszerzą swoją działalność. To wpłynie na wzrost dochodów zarówno gminy, jak i powiatu, co jeszcze bardziej obniży poziom bezrobocia i przyniesie długofalowy rozwój naszego regionu. Prowadzimy aktywną politykę aktywizacji gospodarczej, nie tylko sprzedając, ale też nabywamy nieruchomości, które w następnych latach dadzą mocny impuls rozwojowy Powiatowi Średzkiemu. Powiat i gmina Środa uzyskały też spore wpływy z puli funduszy unijnych, na przykład na budowę boiska przy Zespole Szkół Rolniczych.

Jest pan jednym z liderów Stowarzyszenia „Zawsze dla Średzian”. Kandydatem ugrupowania na urząd burmistrza z pewnością będzie wieloletni włodarz miasta, Wojciech Ziętkowski, a pan będzie starał się o reelekcję. Czego mogą spodziewać się średzianie, jeśli po raz kolejny zagłosują na stowarzyszenie?
Sporo udało nam się wspólnie dokonać podczas obecnej kadencji, ale nadal wciąż wiele zadań przed nami. W tym roku rozpoczynamy budowę wschodniej obwodnicy Środy, prowadzimy też przygotowania do kolejnej inwestycji: wiaduktu wzdłuż ul. Niedziałkowskiego. Planów mamy wiele, głównie wiążą się one z inwestycjami drogowymi, ale nie tylko.
Priorytetem jest i będzie aktywna polityka prorodzinna. Wspomnę tylko o kilku zrealizowanych inicjatywach, takich jak: uruchomienie darmowej komunikacji miejskiej i powiatowej, bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży, rozbudowa przedszkoli i żłobków, obiektów sportowych, budowa placów zabaw, darmowej szkole rodzenia, czy też program miejskiego becikowego dla każdego nowonarodzonego dziecka. Gwarantujemy, że Powiat Średzki i Środa Wielkopolska będą nadal przyjazne rodzinom.
W zakresie bezpieczeństwa będziemy w dalszym ciągu wspierać policję, straż pożarną oraz jednostki OSP. Dużą uwagę, podobnie jak dotychczas, zwrócimy na sferę społeczną, czyli średzki szpital, opiekę społeczną, a także szkoły.
Od ponad roku powiat realizuje też sportowy program stypendiów i nagród dla zawodników, którzy odnoszą sukcesy. Będzie on kontynuowany tak, jak rozwój bazy sportowej, gdyż w dobie telefonów i internetu, rozszerzanie oferty zajęć pozalekcyjnych, zarówno sportowych, jak i kulturalnych, to doskonała alternatywa, z której wielu mieszkańców już korzysta.

Mariusz

Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania dziennikarz wierzący w ideę darmowego dostępu do informacji, wolnych mediów i wolnego oprogramowania. Pasjonat technologii, ekologii i motoryzacji, zwłaszcza tej włoskiej.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – redakcja@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.