×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Dominowo: Mieszkańcy mogą się spodziewać kontroli deklaracji śmieciowych Fot. Janusz Ludwiczak

Dominowo: Mieszkańcy mogą się spodziewać kontroli deklaracji śmieciowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mieszkańcy Dominowa mogą się spodziewać kontroli deklaracji śmieciowych, które złożyli. Wszystko w związku ze zmianami gospodarki śmieciowej w gminie.

Wójt Krzysztof Pauter podczas ostatniej sesji poruszył temat podwyżek za śmieci. Przypomniał, że w ramach odbioru i zagospodarowaniaodpadów komunalnych zostały ogłoszone dwa przetargi. Pierwszy został unieważniony. W drugim
oferty złożyły dwie te same firmy i ceny były niewiele niższe. Najtańszą i najkorzystniejszą ofertę złożyła firma, która na dzień dzisiejszy odbiera odpady, czyli FBSerwis. Wartość oferty to 1.119.404,00 zł.

Na ten rok oferta wynosiła nieco ponad 400 tys. zł. Jest to ponad 2,5 razy drożej. Koszt ten jest jednym z elementów ceny zagospodarowania odpadów. Po przeanalizowaniu kilku propozycji radni na ostatniej
sesji podjęli decyzję o ustaleniu nowej stawki. Skąd taka podwyżka?

Kwotę przetargu należało podzielić przez orientacyjną liczbę złożonych deklaracji (2700). Przyjęto opłatę 28,50 zł, dotyczy mieszkańców którzy mają przydomowy kompostownik. Z kolei osoby, które będą oddawały bioodpady zapłacą 32 zł. Aby gospodarka odpadami mogła się samofinansować to cena ta powinna być jeszcze wyższa – o 3,6 zł na mieszkańca. Jest to jednak niemożliwe ze względu na obowiązujące przepisy. Wójt podkreślił, że gmina na odpadach nie może zarobić. Pieniądze z opłat za odbiór można przeznaczyć tylko na zbiórkę oraz obsługę administracyjną. Tę cenę kształtują również zmieniające się przepisy.

Od przyszłego roku gmina będzie płacić za każdą tonę wywiezionych odpadów. Nie można więc do końca przewidzieć, jaka kwota będzie do zapłacenia wykonawcy. Nowa ustawa różnicuje również budynki jedno- oraz wielorodzinne.
W budynkach wielorodzinnych odpady muszą być wywożone częściej, co generuje kolejne koszty.

Wójt zapowiedział, że od stycznia rozpoczną się wybiórcze kontrole złożonych przez mieszkańców deklaracji. W związku z dużymi  zmianami w gospodarce odpadami radny Marek Gierłka zaproponował przeprowadzenie kampanii edukacyjnej, tak aby tych śmieci było trochę mniej. Zapytał również o opłaty za śmieci z 2019 r. Wójt zadeklarował, że gmina ma w planach wydanie ulotki, gdzie przedstawione będą zasady segregacji oraz kalkulacja kosztów razem z wyjaśnieniem. Jeśli zaś chodzi o rok 2019 to na tę chwilę gmina dokłada 2-3 tys zł. Jeśli w przyszłym roku okaże się, że z opłat które uiścili mieszkańcy zostanie środków, wtedy można obniżyć stawkę na rok 2021.

Następnie radni zajęli się przyjęciem uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020 – 2028 oraz uchwały budżetowej na rok 2020. W tym miejscu radny M. Gierałka zapytał o remont drogi od ul. Nekielskiej do ul. Topolowej. Wójt K. Pauter odpowiedział, że trwają spotkania w sprawie uzgodnienia projektu. Do czerwca planowane jest skompletowanie dokumentacji,  łącznie z wszystkimi pozwoleniami. Na jesień odbywają się nabory w ramach samorządowego funduszu rozwoju dróg lokalnych. Droga może uzyskać dofinansowanie na poziomie 50%. Następnie starostwo ogłosi przetarg. Wójt budowę drogi przewiduje na 2021 r.

Radny M. Gieralka kolejne pytanie skierował do radnego Błażeja Kasprzaka, który jest również prezesem OSP w Murzynowie K. Spytał o wydatki jakie są jeszcze przewidziane na finalizację budowy strażnicy w Murzynowie oraz czy prawdą jest, że gmina planuje zakup nowego wozu strażackiego dla tej jednostki. Radny B. Kasprzak odpowiedział, że strażnica jest w stanie surowym zamkniętym i każdy kolejny etap generuje kolejne koszty.

Do wypowiedzi odniósł się również wójt, który kategorycznie zaprzeczył, żeby gmina planowała zakup nowego wozu. Nowy wóz z doposażeniem to koszt ok. 1 mln. zł. Jeśli zaś chodzi o koszty budowy, na dzień dzisiejszy wydano ok. 200 tys. zł. Pozostało wykończenie w środku, czyli druga posadzka, tynki, toaleta, ocieplenie i zagospodarowanie terenu wokół strażnicy. Przy każdym etapie gmina ogłasza konkurs ofert, nie można więc podać dokładnej kwoty.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.