×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

W pobliżu kaplicy znajduje się obecnie obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą Andrzejowi i Feliksowi Wizom W pobliżu kaplicy znajduje się obecnie obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą Andrzejowi i Feliksowi Wizom Fot. Agnieszka Jędraszak

Dzierżnica: Ekshumacja Wizów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zapadła decyzja o ekshumacji Andrzeja i Feliksa Wizów. Po trwających prawie rok rozmowach między IPN, gminą Dominowo a właścicielem terenu, na którym spoczywają Wizowie, doszło do porozumienia.

IPN na podstawie badań georadarem ustalił prawdopodobne miejsce pochówku. W minionym tygodniu właściciel kompleksu pałacowo–parkowego wyraził zgodę na przeprowadzenie prac badawczych. Jeśli szczątki zostaną odkryte niezbędne będzie jeszcze zlecenie badań DNA. Ostatnim elementem podjętych działań ma być godne pochowanie Wizów. Tutaj sprawa jest jeszcze otwarta. Będzie musiała zapaść decyzja, czy będzie to pierwotne miejsce pochówku. W przypadku Feliksa Wize była to krypta w kaplicy w Dzierżnicy. Jednak Andrzej Wize został najpierw pochowany na cmentarzu w Targowej Górce, a dopiero po wybudowaniu kaplicy jego szczątki zostały tam przeniesione.

Przypominamy, że Dzierżnica zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie historii gminy Dominowo. Feliks Wize kupił Dzierżnicę na początku XX w. Tu dorastali jego dwaj synowie: Andrzej oraz Krzysztof. Cała trójka brała czynny udział w walce o przyłączenie Wielkopolski do Polski. Młodszy syn Andrzej w wieku niespełna 17 lat w czasie powstania służył w I Pułku Kawalerii. W lutym 1919 r. zmarł. W przekazie bardzo często podaje się, że zmarł w wyniku poniesionych ran, co nie jest prawdą. Przyczyną śmierci w czasie służby wojskowej była choroba. Pochowany został na cmentarzu w Targowej Górce. W 1920 R. Feliks wybudował kaplicę w parku, gdzie ekshumowano zwłoki Andrzeja. W tej kaplicy został pochowany po śmierci również jej fundator. Po jego śmierci majątkiem zarządzał Krzysztof, który aktywnie uczestniczył w wydarzeniach lat 1918/1919, a następnie w czasie wojny wrześniowej w 1939 r. został Oficerem Wojska Polskiego. Po 1945 r. majątek Wizów został skonfiskowany na podstawie ustawy o reformie rolnej i powstała tam spółdzielnia produkcyjna. W 1945 r., kiedy do Dzierżnicy wkroczyli bolszewicy, wg podania mieszkańców, grób został sprofanowany.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.