Dominowo: Drastyczna podwyżka za ogrzewanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Dominowie od nowego roku zapłacą wyższe stawki za centralne ogrzewanie. Niektórzy z nich czują się dyskryminowani przez wójta.

Zarządzenie wójta gminy Dominowo z 19 września 2019 r. wyraźnie wskazuje ustalenie wysokości stawek czynszu za najem lokali komunalnych. W tym przypadku oznacza to również podwyżki dotychczas obowiązujących cen w jednym z budynków. Do naszej redakcji zgłosiła mieszkanka jednego z lokali przy ul. Centralnej, który znajduje się naprzeciw urzędu gminy. Nie ukrywa swojego zbulwersowania podwyżką stawek. Domaga się wyjaśnień od włodarza.

Według dotychczas naliczanej taryfy ustanowionej w 2018 r. obowiązywały stawki 4,50 zł/m2 jako opłata czynszu oraz 3,69 zł/m2 za centralne ogrzewanie. Biorąc pod uwagę metraż mieszkania, miesięczna opłata wynosi obecnie 208,52 zł. Od 1 stycznia 2020 r. nastąpią podwyżki. Opłata za czynsz wzrośnie do stawki 4,80 zł/m2 . Jednak najbardziej drastyczny będzie wzrost opłat za centralne ogrzewanie. Za kilka miesięcy to będzie 6,80 zł/m2 . Oznacza to podwyżkę o 3,11 zł/m2 . Po podwyżce cena za mieszkanie wzrośnie o blisko 90 zł i będzie wynosić 295,34 zł. Jak wspomina jedna z mieszkanek, była ona zszokowana pismem otrzymanym od wójta. Wskazuje, że w innych lokalach komunalnych panują lepsze warunki i stawka jest o wiele niższa. Domaga się społecznej sprawiedliwości. Takiej, w której wszyscy za mieszkania komunalne będą płacić tę samą stawkę. Ponadto obawia się kolejnych podwyżek w przyszłości. Wspomniany budynek od września tego roku jest ogrzewany gazem. W przyszłym roku nastąpi też jego termodernizacja.

Z głosem niezadowolenia wspomnianej mieszkanki udajemy się do urzędu gminy. Jak tłumaczą urzędnicy, podwyżka w tym mieszkaniu komunalnym była uzasadniona. Wskazują na koszty związane z utrzymaniem budynku, m.in. opłatę za opał do pieca, przeglądy kominiarskie, energię elektryczną i pracę palacza zatrudnionego na czas siedmiu miesięcy, także w weekendy. Wójt Krzysztof Pauter wskazuje, że stawka dla mieszkań- ców wspomnianego budynku teoretycznie powinna być jeszcze wyższa, aby opłacić wszystkie niezbędne rachunki. Z zaprezentowanych wyliczeń włodarza gminy jest to stawka 8,56 zł/m2, czyli jeszcze niemal 2 zł większa od tej planowanej. Gdy pytamy o nałożenie ewentualnych podwyżek w następnych latach związanych m.in. z przejściem na ogrzewanie gazowe i planowaną termodernizację, włodarz gminy dodaje, że nie muszą one następować. Wskazuje, że od kosztów utrzymania budynku odejdzie praca palacza, która generowała cenę znacząco wpływającą na stawki za czynsz i ogrzewanie.

Co to oznacza dla mieszkańców wspomnianego budynku? Nie jest wykluczone, że planowana podwyżka będzie ostatnią w najbliższych latach. – Ta stawka nie będzie wyższa. Nie zamierzamy zamęczyć mieszkańców kwotami. Ale muszą też zrozumieć, że są pewne koszty, których nie przeskoczymy – wyjaśnia wójt Krzysztof Pauter. I tym samym rozwiewa nadzieje mieszkańców bloku przy ul. Centralnej na brak dość sporej podwyżki za centralne ogrzewanie. Włodarz gminy odniósł się też do stawek w dwóch innych mieszkaniach komunalnych. Przyznał, że stawki za czynsz są na takim samym poziomie, natomiast różnice dotyczą cen za centralne ogrzewanie.

W pozostałych dwóch budynkach z mieszkaniami komunalnymi wynoszą one 4 zł/m2 (drugi z budynków w Dominowie) i 5,50 zł/m2 (mieszkania przy szkole w Gieczu). Stawki są wyliczane osobno ze względu na metraż budynków i formę ogrzewania. Drugi z budynków w Dominowie przeszedł termodernizację i jest obecnie ogrzewany gazem. Z kolei mieszkania w Gieczu są ocieplane w systemie ogrzewania olejnego. Jak dodaje włodarz gminy, nie ma możliwości zrównania stawek ze względu na zróżnicowane koszty utrzymania budynków.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że jeśli stawki nie będą obniżane, to przynajmniej w kolejnych latach nie będą rosły. I nie będzie też dochodziło do sytuacji, w której mieszkańcy są zaskakiwani przez włodarzy o znaczącej podwyżce bez wcześniejszej rozmowy czy wyjaśnienia sytuacji.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ