W parku znajduje się obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą Andrzejowi i Feliksowi Wize. W parku znajduje się obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą Andrzejowi i Feliksowi Wize.

Powraca temat ekshumacji Wizów

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Instytut Pamięci Narodowej poinformował gminę Dominowo oraz Urząd Wojewódzki o planowanej rozmowie z właścicielem parku w Dzierżnicy, w celu ekshumacji Andrzeja i Feliksa Wizów.

Przypomnijmy, że Dzierżnica zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie historii gminy Dominowo. Feliks Wize kupił Dzierżnicę na początku XX wieku. Tu dorastali jego dwaj synowie: Andrzej i Krzysztof. Cała trójka brała czynny udział w walce o przyłączenie Wielkopolski do Polski. Młodszy syn Andrzej, w wieku niespełna 17 lat, w czasie powstania służył w I Pułku Kawalerii. W lutym 1919 r. zmarł. W przekazie bardzo często podaje się, że zmarł w wyniku odniesionych ran, co nie jest prawdą, gdyż przyczyną śmierci w czasie służby wojskowej była choroba. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Targowej Górce.

W 1920 r. Feliks wybudował kaplicę w parku, gdzie ekshumowano zwłoki Andrzeja. Został pochowany tam również jej fundator. Po jego śmierci majątkiem zarządzał Krzysztof, który aktywnie uczestniczył w wydarzeniach 1918-1919, a następnie w czasie wojny wrześniowej w 1939 r. został Oficerem Wojska Polskiego.

Po 1945 r. majątek Wizów został skonfiskowany na podstawie ustawy o reformie rolnej i powstała tam spółdzielnia produkcyjna. W 1945 r., kiedy do Dzierżnicy wkroczyli bolszewicy, wg podania mieszkańców, grób został sprofanowany. Dokładne miejsce pochówku Wizów jest nieznane. Docelowo, jeśli uda się je określić, Wizowie mają być pochowani w podziemiach kaplicy.

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA