Cztery lata temu, na tej samej łące w Gieczu, rozegrała się bitwa pod Bzurą. Cztery lata temu, na tej samej łące w Gieczu, rozegrała się bitwa pod Bzurą.

Bitwa już za tydzień!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Gmina Dominowo zaprasza już 15 września na widowisko historyczne „Wielkopolanie walczą! Bobrujsk 1919”. 

Inscenizacja jest organizowana w ramach gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przygotowanie bitwy zaangażowane jest studio historyczne Huzar, które od ponad roku prowadziło również cykl warsztatów historycznych z młodzieżą. Oprócz samego widowiska zaplanowano piknik niepodległościowy, zwiedzanie historycznych pojazdów oraz poczęstunek wojskową grochówką.
Bitwa, pomimo że odbyła się pod dalekim białoruskim Bobrujskiem, zaliczana jest do walk wielkopolskich. To w niej walczyły oddziały Wojsk Wielkopolskich. Podczas widowiska na polach pod Gieczem będzie można zobaczyć czołgi Renault FT, które walczyły w 1919 roku, oddziały karabinów maszynowych oraz kawalerię. Organizatorzy przypominają również o możliwości zakupu okolicznościowej koszulki z logo promującym wydarzenie, która dostępna jest już teraz w GOK-u w Dominowie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.