W Tłusty Czwartek przed cukierniami ustawiały się długie kolejki. fot. Czytelnik W Tłusty Czwartek przed cukierniami ustawiały się długie kolejki. fot. Czytelnik

Jak za czasów komuny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czwartek 8 lutego obchodziliśmy tłusty czwartek, znany także jako zapusty. Czy każdy ze średzian zjadł wtedy pączka? Sądząc po kolejkach ciągnących się nawet kilkadziesiąt metrów przed cukierniami, z pewnością nie jednego.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, w niektórych regionach znane również jako chrusty lub chruściki. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.
Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Średzianie chyba mocno wzięli sobie te słowa do serca i tłumnie uderzyli na piekarnie i cukiernie. Przed niektórymi ustawiały się długie kolejki czekających na swoją kolej, by kupić smakołyk. Widok prawie jak za komuny.
Nasi czytelnicy także licznie wypowiadali się na Facebooku odnośnie liczby zjedzonych pączków oraz najlepszych, według nich, miejsc do ich zakupu. Wśród nazw najczęściej padały: Cukiernia Kokosanka Hulewicz, Piekarnia Jacek Dobroś, Ciastkarnia Sara, Delicje – Cukiernia Zaton, Sklep Cukierniczy Paula oraz Piekarnia Cukiernia B. M. Migalski.
Wywiązała się nawet dyskusja, czy lepsze te kupne, czy może „domowego wypieku teściowej”. Zdania były podzielone. Niektórzy twierdzili, że te z cukierni wygrywają, a inni, że pączki „własnej roboty z pewnością są lepsze niż te kupne”.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy