„Kosmiczny pociąg” nad Środą

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W ostatnich dniach nad Polską widoczna była konstelacja satelitów Starlink. W przyszłości mają one zapewnić dostęp do Internetu wszystkim ludziom na Ziemi. Moment przelotu nad Środą udało się uwiecznić Damienowi Niemczalowi, średzkiemu pasjonatowi astronomii i fotografii, którego poprosiliśmy o komentarz na temat ostatnio widzianego zjawiska.

- Kosmicznym tematem zyskującym popularność w przestrzeni publicznej jest Starlink, czyli efektowny pociąg satelitów, który możemy podziwiać na nocnym niebie. Konstelacje są okresowo widoczne nad Polską, a ich struktura przypomina jasną, świetlistą linię. Najgłośniejszym wydarzeniem ostatnich dni był start rakiety Falcon 9 z Cape Canavaral na Florydzie. Na jej pokładzie znajdowało się 60 satelitów grupy Starlink. Dzięki korzystnej trajektorii lotu byliśmy w stanie dostrzec nad Środą Wielkopolską wznoszący się na orbitę drugi moduł Falcona 9, kilkanaście minut po starcie. W kolejnych dniach widoczna była także formująca się z satelitów linia światła. Zjawisko przelatujących na niebie satelitów Starlink mamy okazję podziwiać od kilku miesięcy. Są one regularnie wznoszone na orbitę okołoziemską celem zapewnienia satelitarnego dostępu do Internetu. Obecnie w przestrzeni notuje się 422 tego typu obiekty. Zdjęcie przedstawia satelity grupy Starlink 5, przemierzające nocne niebo nad Środą Wielkopolską 23 kwietnia. Jak widać, stanowią one wyzwanie dla osób fascynujących się fotografią nocnego nieba, z powodu ich wysokiej jasności oraz prędkości przelotu. Podczas wykonywania zdjęć techniką długiego naświetlania należy stale monitorować sytuację nad naszymi głowami, aby uchwycone chwile w niepowtarzalny sposób wyrażały intencje fotografa. Jako orędownik nowych technologii, a zarazem pasjonat astronomii oraz fotografii cieszę się, że nocne niebo, będące dotychczas oceanem świetlistej przeszłości, posiada nowe jasne elementy godne obserwowania i podziwiania – opowiada Damien Niemczal.

Galeria zdjęć dostępna poniżej. 

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Połażejewie: Czas na zmiany w Manhattanie!
Gmina Środa: Jakie inwestycje planują w wodociągach?
Piłka nożna: Skrobosiński zagra w pierwszej lidze!
Triathlon: Średzianie wystartowali mimo upałów
Piłka nożna: 15 bramek w czterech meczach