Szpital Średzki Serca Jezusowego od 1 marca wdraża program podawania znieczuleń zewnątrzoponowych dla rodzących. Szpital Średzki Serca Jezusowego od 1 marca wdraża program podawania znieczuleń zewnątrzoponowych dla rodzących.

Znieczulenie w bólach porodowych w średzkim szpitalu i rodzisz bez bólu, i bezstresowo

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Szpital Średzki Serca Jezusowego, jako jeden z nielicznych szpitali powiatowych w Wielkopolsce wkrótce będzie mógł na ginekologii zaoferować swoim pacjentkom znieczulenie zewnątrzoponowe. Znieczulenie to, podawane na życzenie rodzącej, po spełnieniu wymaganych warunków, dostępne będzie w średzkiej placówce już od marca. Usługa będzie nieodpłatna. 

Znieczulenie zewnątrzoponowe, potocznie zwane ZO, polega na podaniu znieczulenia w zlokalizowaną w okolicy lędźwiowej przestrzeń zewnątrzoponową. Procedura przeprowadzana jest przez zespół anestezjologiczny. Leki znieczulają końcówki odpowiednich nerwów, co powoduje wyłączenie odczuwania bólu w okolicy miednicy podczas skurczów. Odpowiednio założony cewnik nie upośledza motoryki, dzięki czemu pacjentka może wstać, chodzić i siadać. W idealnej sytuacji pacjentka nie odczuwa żadnego bólu, a jednocześnie może być aktywna. Znieczulenie zewnątrzoponowe najczęściej zakładane jest na życzenie rodzącej.

- Pacjentki mają prawo do takiego znieczulenia, natomiast do jego zastosowania muszą wystąpić odpowiednie wskazania i warunki – mówi Mariusz Działak ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego. – Przede wszystkim musi być odpowiednie rozwarcie oraz zauważalny pewien postęp porodu. Warunki do podania znieczulenia określamy na podstawie badania ginekologicznego.

Ten rodzaj znieczulenia dostępny będzie w średzkiej placówce od marca, ale oczywiście już teraz w razie potrzeby tutejsi lekarze łagodzą ból rodzących innymi środkami farmakologicznymi, dożylnymi, także tlenkiem azotu. Są też pacjentki zdecydowane na poród całkowicie naturalny, bez jakichkolwiek znieczuleń, spora też grupa kobiet tak dobrze toleruje ból porodowy, że nie wymaga wsparcia w zakresie jego uśmierzania.

- Jeśli widzimy taką potrzebę, proponujemy rodzącej zastosowanie jakiejś formy złagodzenia bólu. Wkrótce będziemy też mogli zaproponować naszym pacjentkom znieczulenie zewnątrzoponowe. Wskazaniem do niego jest na przykład przedłużający się poród, kiedy rodząca jest bardzo osłabiona – mówi dr Mariusz Działak.

Podanie ZZO jest procedurą medyczną, która wiąże się z określonymi działaniami ze strony lekarza anestezjologa zakładającego cewnik do przestrzeni zewnątrzoponowej. Lekarz wkłuwa się przez skórę w okolicy kręgosłupa. Podczas tej procedury, jak każdej innej procedury medycznej, mogą wystąpić powikłania. Skutki w zakresie działań położniczych wiązać się mogą z dłużej trwającym porodem - zwłaszcza jego drugiego okresu, kiedy pacjentka na skutek podanych leków nie odczuwa skurczów i nie wie kiedy powinna przeć. Rolą personelu położnych i lekarza jest wskazanie rodzącej tego momentu. Ponadto, może się też zdarzyć, że po podaniu znieczulenia zewnątrzoponowego nastąpi krótkotrwały spadek tętna dziecka.

- Rodzące bardzo często proszą o podanie środków uśmierzających ból podczas porodu. Staramy się go łagodzić dostępnymi metodami. Poza farmakologią możemy też zaproponować naszym pacjentkom metody fizykoterapii. Dysponujemy bowiem odpowiednim sprzętem wspomagającym typu: piłki, krzesełka, czy drabinki. Pacjentki w razie potrzeby mogą z nich korzystać, doprowadzając do łagodzenia bólu poprzez prowadzenie odpowiednich ćwiczeń i przyjmowanie określonych pozycji – informuje ordynator.

Już od marca pacjentki średzkiej placówki będą też mogły korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. W początkowym okresie nowa oferta będzie realizowana w ramach pilotażu.

- Przez pierwsze trzy miesiące szpital będzie oferować pacjentkom tę procedurę, analizując zainteresowanie nową propozycją oraz proces organizacyjny tego zadania – mówi prezes Zarządu Szpitala Średzkiego Filip Waligóra.- Pamiętajmy, że do tej procedury, poza personelem bloku porodowego, który jest stały, dodatkowo muszą być obecni lekarz anestezjolog oraz towarzysząca mu pielęgniarka. To wymaga odpowiedniego przygotowania – dodaje prezes.

W okolicznych szpitalach, mimo że Fundusz w pewnej części refunduje tę procedurę, znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest dostępne. Jedynie w kilku szpitalach w Wielkopolsce proponowana jest rodzącym tego typu usługa. Ograniczenia wynikają z przyczyn organizacyjnych. Szpitale bowiem nie są wstanie udźwignąć finansowo osobnej nitki anestezjologicznej – u jedynie na potrzeby oddziału ginekologiczno-położniczego.
Szpital średzki, który od kilku lat notuje stały rozwój chce jednak wyjść z tą ofertą. Pilotaż ma dać odpowiedź na pytanie jak duża jest potrzeba na tego typu usługi i w jakim stopniu są nią zainteresowane pacjentki?

- Jesteśmy przekonani, że rozszerzenie świadczonych usług wpłynie na wzrost zainteresowania naszym oddziałem – uważa doktor Mariusz Działak. – Choć już teraz odczuwamy ogromną satysfakcję z systematycznie zwiększającej się liczby pacjentek, które wybierają średzki szpital, jako miejsce narodzin swojego dziecka.

Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO) jest uznawane za najskuteczniejszego sojusznika kobiety w starciu z bólem podczas porodu. To idealne rozwiązanie dla pacjentek źle znoszących ból fizycznie, ale też psychicznie.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.