×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Dyspozytornia może zostać przeniesiona do Poznania. Dyspozytornia może zostać przeniesiona do Poznania.

Dyspozytornia w Poznaniu czy w Koninie?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W związku z aktualizacją systemu ratownictwa medycznego przez wojewodów, z dniem 1 kwietnia 2019 roku w Polsce nastąpią zmiany. W nowym systemie w województwie wielkopolskim z dotychczasowych czterech dyspozytorni pozostaną dwie: Poznańska i Konińska. Zmianie ulegnie też liczba i rodzaj karetek: 4 zespoły typu S (z lekarzem) zmienią się w P (2 ratowników), a dodatkowo powstaną 2 zespoły P (w tym jeden 12-godzinny).

Prośba o przynależność do Poznania

W związku ze zmianami Szpital Średzki, obsługujący 2 zespoły: S i P, za pośrednictwem Starostwa Powiatowego zgłosił uwagi do planu wojewody, by w nowej organizacji systemu Środa była w rejonie operacyjnym Poznania. Z dotychczasowych 38 rejonów operacyjnych w Wielkopolsce, zostaną tylko dwa, 30/01 obsługiwany przez dyspozytornię poznańską i 30/02 obsługiwany przez dyspozytornię konińską. Zgodnie z nowym podziałem w rejonie poznańskim będzie 57 zespołów, a w konińskim 61. W rejonie poznańskim 24 zespoły rozmieszczone w Poznaniu i powiecie poznańskim są w zasobach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR), której właścicielem jest samorząd województwa wielkopolskiego. Pozostałe 33 zespoły są w zasobach szpitali powiatowych, w tym Szpitala Średzkiego.

Decyzja o tym, by przystąpić do rejonu poznańskiego i sporządzić stosowny wniosek do planu wojewody, opierała się głównie o zabezpieczenie naszego powiatu przez sąsiadujące zespoły typu P w Kórniku i Kostrzynie w sytuacji, gdy średzka S jest zajęta innym zgłoszeniem. Do tej pory karetki kórnicka i kostrzyńska, obsługiwane przez WSPR Poznań, podlegały dyspozytorni poznańskiej, a średzkie S i P – konińskiej, co stwarzało szereg problemów.

Kto sfinansuje dyspozytornie?

Prezes szpitala, Paweł Dopierała, poinformował, że trwają negocjacje dotyczące szczegółów finansowania samej dyspozytorni. Rejon koniński ustalił koszt bieżącego funkcjonowania dyspozytorni i zgodnie z nowymi zasadami współrealizatorzy muszą sami ją sfinansować. Jeśli rejon poznański nie dojdzie do porozumienia co do współrealizacji, może się okazać, że w konkursie wystąpi więcej niż jeden podmiot lub poszczególne szpitale i powiaty będą zgłaszały wojewodzie korekty do planu celem zmiany rejonu podlegającego konkretnej dyspozytorni.

Organem odpowiedzialnym za organizację i finansowanie zespołów ratownictwa medycznego jest wojewoda. Szpitale nie chcą ponosić kosztów przenosin dyspozytorni w Poznaniu, tym bardziej, że samorządy już raz partycypowały w kosztach tworzenia
poznańskiej dyspozytorni. Trwają także uzgodnienia bieżących kosztów jej utrzymania, bowiem będzie w niej jednoczasowo pracowało 9 dyspozytorów.

Jeśli w ramach nowego podziału wszystkie strony dojdą do porozumienia i zostaną spełnione wymagania konkursowe, to od 1 kwietnia zmianie ulegną tylko oznaczenia (numery boczne) średzkich karetek. Zdaniem P. Dopierały, Szpital Średzki wraz z samorządami powiatu średzkiego będzie stał przed koniecznością zakupu karetki P, stacjonującej w Krzykosach. Po ubiegłorocznym zakupie nowej karetki S, dotychczasowa „eska” zastąpiła P, a ta co chwile wymaga napraw.

Co z tą karetką?

Wielokrotnie opisywaliśmy zgłaszane do redakcji niezadowolenie mieszkańców, dotyczące zbyt długiego oczekiwania na przyjazd karetki lub całkowitej odmowy jej wysłania. Przypomnijmy, że Środa nie posiada własnej, miejscowej dyspozytorni, jak było to kilka lat temu. Oddział średzkiego ratownictwa nie może więc sam decydować o wyjeździe karetki. Na mocy decyzji ówczesnego wojewody wielkopolskiego, od października 2014 roku, dyspozytornia znajduje się w Koninie. Być może od 1 kwietnia br. Środa będzie podlegała pod dyspozytornię w Poznaniu.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.