Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ograniczenie odwiedzin w średzkim szpitalu w wyniku licznych przypadków infekcji dróg oddechowych oraz potwierdzonych zachorowań na grypę – takie informacje można zobaczyć na oddziałach szpitalnych. Jednego pacjenta może odwiedzić tylko jedna osoba bez objawów infekcji.

31 stycznia pracownicy PSSE w Środzie Wlkp. przeprowadzili kontrolę sanitarną w Szpitalu Średzkim. Oceniali działania w zakresie zapobiegania szerzeniu się zakażeń powodowanych wirusem grypy. Z uwagi na zwiększoną zachorowalność, w szpitalu ograniczono liczbę odwiedzin pacjentów.
Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią.
Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych. Oprócz kataru, bólu gardła i kaszlu mogą wystąpić gorączka powyżej 38ºC, ból głowy i bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie czy brak apetytu. Choroba trwa (o ile nie dojdzie do powikłań) około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie.
Groźne są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, powikłania neurologiczne, a także zaostrzenie już istniejących chorób przewlekłych (np. astmy i chorób krążenia).
Grypa jest bardzo zaraźliwa i co roku wywołuje masowe zachorowania, dotykające znaczną część społeczeństwa. Pomimo, że u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań, osoby z tzw. grup ryzyka mogą bardzo ciężko chorować, a nawet umrzeć.
W Polsce, w zależności od sezonu epidemicznego, rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem.

W ramach działań profilaktycznych co roku jest opracowywana i produkowana szczepionka przeciw grypie. Jej składniki (inaktywowane, czyli zabite wirusy grypy) dostosowane są do przewidywanych zakażeń w danym sezonie epidemicznym. Dobrze jest o nie pytać w aptekach i zaszczepić się na początku jesieni, gdyż w „okresie grypowym” może ich zabraknąć.
W sezonie epidemicznym 2018/2019 po raz pierwszy jedna ze szczepionek jest dostępna na receptę z 50% odpłatnością dla osób po ukończeniu 65 lat.
Szczepienia przeciw grypie zalecane są zwłaszcza osobom z grup ryzyka (starszym, chorym na astmę, cukrzycę, z niewydolnym układem krążenia), a także grup zawodowych w sposób szczególny narażonych na kontakt z wirusem (np. personelowi medycznemu, pracownikom szkół, przedszkoli i żłobków, domów opieki).

W styczniu 2019 r. wykonano badanie diagnostyczne u chorego dziecka (7 lat), mieszkańca powiatu średzkiego. Badanie molekularne potwierdziło, że przyczyną zachorowania były wirusy grypy typu AH1N1. Matka dziecka także zachorowała na grypę. Kobiety (40 lat) nie hospitalizowano, nie wykonano też u niej badania diagnostycznego. Ten przypadek zachorowania uznany został za prawdopodobny, na podstawie powiązania epidemiologicznego z ww. przypadkiem grypy potwierdzonym laboratoryjnie.
Aktualny koszt szczegółowego badania diagnostycznego w kierunku grypy (z oznaczeniem typu wirusa) wynosi ok. 300,00 zł (np. laboratorium WSSE Poznań – 309,00 zł).
Szpitale dysponują zazwyczaj „szybkimi”, tańszymi testami, pozwalającymi różnicować zachorowania na grypę i zachorowania grypopodobne. Z uwagi na wysoką cenę badań szczegółowych, dalsza diagnostyka często nie jest wykonywana.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.