Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Rok 2018 był czasem kolejnego sukcesu dla oddziału ginekologiczno-położniczego w średzkim szpitalu. Liczba odebranych tam porodów z roku na rok rośnie, dzięki czemu ponownie pobito rekord urodzeń noworodków.

 

Ostatni poród odbył się w sylwestra, zamykając rok 2018 liczbą 1005 porodów. Jeżeli uwzględnimy w tym porody bliźniacze, otrzymamy ostateczną liczbę 1010 urodzonych dzieci. Dla porównania przypomnijmy, że w roku 2017 odbyły się 944 porody, w wyniku których na świat przyszło 955 dzieci. Ten sukces średzki szpital zawdzięcza przede wszystkim personelowi oddziału ginekologiczno-położniczego. Osoby tam pracujące ciągle podnoszą swoje kwalifikacje, dbają o panującą na oddziale atmosferę oraz odpowiedni stosunek względem pacjentek, dla których wprowadzono możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego.
Przyciąga to ciężarne kobiety – i nie tylko średzianki, ale także przyszłe mamy z okolicznych powiatów. Odział posiada pomieszczenia zapewniające pacjentkom komfort, intymność oraz poczucie bezpieczeństwa. Są one otoczone całodobową opieką lekarza ginekologa-położnika, lekarza neonatologa czy anestezjologów, a także opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Cierpliwy, życzliwy i fachowy personel oddziału pomaga, służy radą, wspiera w trudnych chwilach oraz zachęca do samodzielnej opieki nad dzieckiem.

W roku 2019 życzę oddziałowi ginekologiczno-położniczemu naszego szpitala podobnych rezultatów pracy jak w 2018 roku – dr M. Działak

– Kobietom rodzącym w naszym szpitalu staramy się stworzyć takie warunki, aby poród, a także okres wczesnego połogu był przez nie wspominany jako najszczęśliwszy i najpiękniejszy okres w ich życiu. Za nadrzędny cel stawiamy sobie zdrowie i dobro osób korzystających z usług medycznych świadczonych na oddziale ginekologiczno-położniczym. Stosujemy metody diagnostyczne i terapeutyczne zgodne z najnowocześniejszymi standardami, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa wszystkim rodzącym oraz leczonym kobietom. Pacjentki zgłaszają się do nas, bo wiedzą, że będą miały tu zapewnioną fachową opiekę przed porodem, w jego trakcie oraz po nim – mówi ordynator oddziału, dr Mariusz Działak. – Jesteśmy placówką, która promuje naturalny poród i karmienie piersią. Uważamy to za sprawy szczególnie istotne – dodaje.

Procedura urodzeń, jak i opieki nad noworodkiem jest traktowana przez NFZ priorytetowo. Oznacza to, że za każdą zrealizowaną procedurę Fundusz zapłaci. Sukcesem oddziału jest też niewątpliwie niski odsetek cięć cesarskich. Wynosi on 23,7 proc. za 2018 rok, co stanowi  jeden z najniższych wyników w Wielkopolsce. Jest to także jeden ze wskaźników jakości opieki okołoporodowej w danej jednostce. Cięcia cesarskie w średzkim szpitalu są wykonywane tylko z powodu wskazań medycznych. W ramach działalności zabiegowo-operacyjnej przeprowadzane są operacje z chirurgii ginekologiczno-onkologicznej, laparoskopowe oraz położnicze. Na rok 2018 oznacza to ponad 300 zabiegów operacyjnych w obrębie bloku operacyjnego oraz około 450 mniejszych zabiegów. Ponadto na oddziale ginekologiczno-położniczym jest świadczonych wiele specjalistycznych usług medycznych w ramach kontraktu z NFZ (oraz podobne usługi dla pacjentek nieposiadających ubezpieczenia).

– Fakt zwiększającej się z roku na rok liczby hospitalizowanych pacjentek i liczby porodów jest dla nas wielką radością. To wyznacznik naszej dobrze wykonywanej pracy oraz właściwego i coraz większego zaangażowania. Moje oczekiwania na 2019 rok to przede wszystkim utrzymanie składu osobowego zarówno lekarzy i położnych przynajmniej na obecnym poziomie. Bo oddział to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. Jestem świadomy, że żyjemy w czasach deficytu lekarzy specjalistów oraz deficytu wykwalifikowanych położnych, a wolny rynek pracy i oferty z innych placówek stanowią dla nas wyzwanie w utrzymaniu stanu z roku ubiegłego – mówi dr Działak.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.