Starosta średzki Ernest Iwańczuk. Starosta średzki Ernest Iwańczuk.

Z myślą o pracownikach szpitala

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kilka dni temu starosta Ernest Iwańczuk dowiedział się, że w szpitalu nie ma odpisu na fundusz socjalny. Oznacza to, że pracownicy szpitala – w przeciwieństwie do pracowników w jednostkach uzależnionych w jakimś stopniu od gminy i powiatu – nie dostają żadnych świątecznych upominków i wsparcia socjalnego. Starosta był tą wiadomością zaskoczony i zażenowany.

– Chciałbym, aby przyszły zarząd szpitala przeanalizował sytuację finansową szpitala i zrobił wszystko, by fundusz socjalny w jakiejś formie wrócił – powiedział starosta Ernest Iwańczuk. – Skarbnik poinformował mnie, że istnieje techniczna możliwość, by w szpitalu „uwolniły się” jakieś środki finansowe jeszcze w tym roku – dodał.

Szpital jest zadłużony wobec powiatu i należności te powinien uregulować do końca 2018 r. Jednak powiat byłby w stanie poczekać za spłatą pożyczki do przyszłego roku. W zamian za to środki te mogłyby być przeznaczone dla pracowników szpitala. Ostateczna decyzja należy jednak do zarządu szpitala, a E. Iwańczuk nie chce ingerować w to, w jakiej formie ten problem zostanie rozwiązany. Jedyne, co mógł zrobić, to poprosić zarząd, by znaleziono pozytywne rozwiązanie tej sprawy.

Jak poinformował nas starosta, zapewniono go, że pieniądze na pewno trafią do pracowników szpitala w wysokości około 200 zł dla osoby i być może uda się je wypłacić jeszcze przed świętami lub do końca roku. Chciałby on, by działania zarządu były bardziej przyjazne dla pracowników, a mniej nastawiona na rachunek ekonomiczny, czego nie sposób jednak całkowicie uniknąć. Szpital powiatowy w Środzie jest małą placówką, otrzymującą niskie kontrakty, w związku z czym trudno jest taki bilans utrzymać „na zero”. Stąd wynika też stała potrzeba finansowego wspierania szpitala.

– My, średzianie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy mieć szpital w naszym mieście, to wiele zadań, które musi wykonać powiat, jest odkładanych, by w pierwszej kolejności wspomóc szpital – wyjaśnia starosta. – Trzeba zrobić wszystko, by szpital funkcjonował, ale nie kosztem najmniej zarabiających pracowników. Jeżeli mamy pretensje do obsługi szpitala i jednocześnie świadomość, że są to osoby bardzo nisko nagradzane, to jest to nie w porządku. Bo wymagając dobrej pracy, trzeba za nią też uczciwie zapłacić – dodaje. – Stąd sugestia do rady nadzorczej, by zmienić osoby w zarządzie szpitala. Moim kandydatem jest pan Paweł Dopierała i zwróciłem się do rady, by przeanalizowała moją sugestię. Jednak wszelkie decyzje dotyczące zmian zarządu szpitala podejmuje Rada Nadzorcza – komentuje.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.