Dr Krzysztof Karaś od 1 września kieruje oddziałem bloku operacyjnego w średzkim szpitalu. Dr Krzysztof Karaś od 1 września kieruje oddziałem bloku operacyjnego w średzkim szpitalu.

Takich lekarzy nam trzeba!

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Mawia się, że lekarz jest jak ksiądz. Jeden leczy ciało, drugi duszę. Chorzy wiedzą o tym, jak ważne jest to, aby lekarz był uśmiechnięty, doświadczony, profesjonalny i otwarty. Średzki szpital stara się pozyskiwać takich pracowników.

Od około półtora roku w szpitalnej placówce w Środzie pracuje młody a zarazem doświadczony lekarz, Krzysztof Karaś. Jak powiadają jego pacjenci, jest on godny przysięgi Hipokratesa. Początkowo zasilał średzki SOR, od lutego bieżącego roku jest rezydentem oddziału chirurgicznego, natomiast 1 września powierzono mu stanowisko kierownika bloku operacyjnego.

Krzysztof Karaś w 2011 roku ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, uzyskując tytuł lekarza. W tym samym roku zdał egzamin
i dostał się na stacjonarne studia doktoranckie, których promotorem jest prof. dr hab. n. med. Tomasz Kościński. Obrona zaplanowana jest na październik tego roku.

Jak sam powiedział, chciał poznać pracę lekarza na każdym szczeblu, dlatego w czasie studiów pracował w Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Poznaniu, następnie dyżurował w kilku poznańskich oraz powiatowych szpitalach, szkoląc się w dziedzinie chirurgii ogólnej, naczyniowej czy urazowej. Pracował również na kilku szpitalnych oddziałach ratunkowych. Podnosił swoje kwalifikacje również w klinikach w Niemczech, gdzie odbywał staż.
– Mój tata, Zbigniew Karaś, oraz moja siostra, Anna Maria Eisenberg, również ukończyli
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Odkąd pamiętam, byłem wychowywany przez mamę, by pomagać innym i nigdy nie odwracać się od ludzkiego cierpienia, a przyglądając się pracy taty oraz ucząc się z siostrą, nabierałem umiejętności, które zapoczątkowały myśl o zostaniu lekarzem – opowiada K. Karaś.

Wybrał chirurgię, gdyż – jak tłumaczy – lekarze chirurdzy byli przedstawiani w książkach, czasopismach czy telewizji jako osoby prawe, męskie, z silnym charakterem, które wykorzystują swoje umiejętności manualne, szybkiego podejmowania decyzji i pracy w zespole do ratowania życia.

– I taki wzorzec, gdy byłem młodym chłopcem, najbardziej mi imponował – wyjaśnia. – Stanowisko, jakie prezes Filip Waligóra zaproponował mi w związku z odejściem do innej placówki dotychczasowego kierownika, było wielkim, a jednocześnie miłym zaskoczeniem. Zaufanie dla moich umiejętności jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem – dodaje.

K. Karaś przyznał też, że uwielbia wyzwania, a dodatkowe obowiązki go mobilizują, więc podjęcie decyzji o przyjęciu tego stanowiska nie było trudne.

Nowy szef bloku operacyjnego wie, że to kierownicze stanowisko wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Wymaga zarządzania czasem pracy zarówno lekarzy, jak też pielęgniarek i działu technicznego, a także oceny i podnoszenia poziomu jakości personelu medycznego oraz posiadanego sprzętu operacyjnego. K. Karasiowi zależy, by praca na bloku operacyjnym była przyjemnością. Jak powiedział, chce tak zharmonizować działania poszczególnych oddziałów chirurgii, ginekologii i ortopedii, by stworzyć jeden sprawnie, szybko i rzetelnie działający zespół.

Jak poinformował, w ramach chirurgii w średzkim szpitalu wykonywanych jest około 65-70 operacji miesięcznie, na ginekologii 40-50, a na ortopedii około 20. To zatem spore wyzwanie, by temu sprostać tak, aby wszystkie zabiegi wykonywane były zgodnie z zaplanowanymi terminami, szczególnie, że trzeba je w dodatku pogodzić z przypadkami wymagającymi natychmiastowej interwencji.
– Mam nadzieję, że sprostam postawionemu przede mną zadaniu, pamiętając, że najważniejsze jest zdrowie i życie pacjenta – dodał z uśmiechem.

Byłem wychowywany, by pomagać innym i nigdy nie odwracać się od ludzkiego cierpienia.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.