Jacek Bembnista, lekarz chirurg Jacek Bembnista, lekarz chirurg

Chirurgia onkologiczna w szpitalu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z Jackiem Bembnistą, lekarzem chirurgiem zatrudnionym na Oddziale Chirurgicznym w szpitalu średzkim rozmawiała Małgorzata Frąckowiak.

Od jak dawna pracuje pan w średzkim szpitalu?
Upłynął rok, kiedy swoje losy zawodowe związałem ze średzkim szpitalem. Wcześniej pracowałem na oddziale chirurgicznym w Gnieźnie. Wybór średzkiej placówki był podyktowany rekomendacją kolegów, którzy byli tutaj wcześniej zatrudnieni na różnych oddziałach. I rzeczywiście, potwierdziło się, że jest to przyjazne miejsce, z dobrymi relacjami międzyludzkimi. Jako lekarze czujemy ogromne wsparcie zarządu szpitala i władz samorządowych w zakresie udoskonalania organizacji pracy. Oddział chirurgiczny, na którym pracuję jest wyposażony w sprzęt, który wpływa na jakość pracy.


Pana praca jest wysoko oceniana zarówno przez władze szpitala, jak i pacjentów.
Jeżeli jest ona dobrze oceniana, w szczególności przez pacjentów, tym bardziej jest to dla mnie satysfakcjonujące. Nie jest to wiedza niespotykana, po prostu staram się wykonywać swoją pracę i zawód chirurga zgodnie z rekomendacją obecnej medycyny. Chirurgia ogólna jest obszerną gałęzią medycyny - to głównie chirurgia jamy brzusznej, endykronologiczna, w tym przede wszystkim tarczycy, a także traumatologia, czyli leczenie pacjentów pourazowych.


Jakie są najważniejsze zadania chirurga ogólnego?
W szpitalu chirurg ogólny musi przede wszystkim zaopatrzyć pacjenta w ostrym stanie zagrożenia życia - z zapaleniem otrzewnej, z niedrożnością jelit, czy z krwawieniami do przewodu pokarmowego. Obserwujemy także bardzo duże zapotrzebowanie na chirurgię onkologiczną. Z tego względu operacje w tym zakresie również powinny być wykonywane na poziomie szpitali powiatowych. Dziś nie jest to już domena tylko centrów onkologicznych. Prezes szpitala, starosta oraz burmistrz inwestują w szpital. Wspólnie rozwijamy tzw. pakiet onkologiczny.


Co oznacza rozwój pakietu onkologicznego dla pacjentów?
W miejscu swojego zamieszkania mogą być objęci opieką onkologiczną. Oczywiście w średzkim szpitalu nie ma chemioterapii i radioterapii, ale w przypadku schorzeń z dziedziny onkologicznej podstawowym sposobem leczenia jest właśnie chirurgia, poprzez zabiegi resekcyjne, które z dużym powodzeniem możemy stosować na miejscu. Zależy nam, żeby lekarze rodzinni i endoskopiści nabrali nawyku kierowania pacjentów do szpitala w Środzie. Mam tutaj na myśli pacjentów przede wszystkim z nowotworami jelita grubego i żołądka. Potrafimy też wykonywać resekcje nowotworów trzustki, które są bardzo skomplikowanymi operacjami. Szpital średzki nie odbiega poziomem świadczonych usług w tym zakresie, ma natomiast dodatkowy atut jakim jest większa kameralność naszej placówki, dzięki czemu pacjent może poczuć bardziej indywidualną opieką.


Gdyby miał Pan zachęcić innych lekarzy do podjęcia zatrudnienia w średzkim szpitalu
Szpital średzki daje możliwości rozwoju, natomiast trzeba pamiętać o tym, że praca w szpitalu, choćby w porównaniu z medycyną ambulatoryjną, należy do bardzo ciężkich. Tutaj niemal stale mamy do czynienia ze stanami zagrożenia życia, z dużym obciążeniem psychicznym, z czego potencjalny kandydat na lekarza szpitalnika musi sobie zdawać sprawę. Ale z tytułu wykonywania tej pracy często płynie też ogromna satysfakcja.

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.