W minioną niedzielę w Ośrodku Kultury soliści chóru i muzycy zaprezentowali średzkiej publiczności „Koncert wiosenny” – ostatni występ w naszym mieście i w swojej historii. W minioną niedzielę w Ośrodku Kultury soliści chóru i muzycy zaprezentowali średzkiej publiczności „Koncert wiosenny” – ostatni występ w naszym mieście i w swojej historii.

To już koniec chóru... [GALERIA]

Oceń ten artykuł
(1 głos)

To koniec dawnej perełki średzkiej kolegiaty. Chór pod opieką św. Cecylii został uśmiercony. W minioną niedzielę w Ośrodku Kultury soliści chóru i muzycy zaprezentowali średzkiej publiczności „Koncert wiosenny” – ostatni występ w naszym mieście i w swojej historii. Co skłoniło muzyków do takiej decyzji?

Koncert był wyjątkowy dzięki pięknym, profesjonalnie wykonanym utworom na miarę słynnych kompozytorów oraz znanych operetek. Całość wydarzenia przypominała wielki teatralno-muzyczny występ wprost z jednej ze światowych scen, a mała orkiestra symfoniczna dopełniała to wydarzenie pięknem dźwięków.

Konferansjerka solisty i zarazem dyrygenta, Przemysława Piechockiego, była pełna humoru i ukrytych wzruszeń. Publiczność miała okazję usłyszeć wielu utalentowanych i posiadających już światową sławę średzkich solistów, toteż nagradzała ich wielkimi brawami i owacjami na stojąco. Repertuar przypominał i podsumowywał minione lata działalności. Dedykowano go patronowi chóru, śp. księdzu infułatowi Aleksandrowi Raweckiemu.

Jak wspominał P. Piechocki, przez ostatnie dwa lata chór koncertował po Polsce z musicalem „Miłość Zmartwychwstała” o bł. siostrze Julii Rodzińskiej i z innymi występami na zaproszenie. Niestety, w Środzie nie wystąpił, ponieważ, zdaniem dyrygenta, nie dawano mu na to szansy. Chór pod opieką św. Cecylii tym „Koncertem wiosennym” zakończył więc swoją działalność, przestał istnieć. Na zakończenie były kwiaty, podziękowania, łzy wzruszenia, bis i wielokrotnie wyśpiewane przez publiczność „Sto lat”.

Wraz z chórem wystąpili soliści: Monika Buczkowska, Katarzyna Firsowicz, Danuta i Natalia Pajszczyk, Mieczysława Sysak i Michał Heintze.

Zakończyła się długa historia chóru

Zebranie założycielskie chóru kościelnego w Środzie, który przyjął nazwę Towarzystwa Śpiewaczego pod opieką św. Cecylii, odbyło się 30 maja 1880 r. pod przewodnictwem organisty Franciszka Ksawerego Zaremby. Po 52 latach jego następcą został młody, bo 19-letni, ale bardzo uzdolniony Józef Bartkowiak. Kolejnym (od 1951 r.) opiekunem chóru i organistą był Marian Tyszer, a jeszcze później (w 1986 r.) stanowisko dyrygenta i organisty w kolegiacie objął Stanisław Gawroński.

W 2005 r. chór przejął młody, prężny organista i dyrygent Przemysłw Piechocki. Po roku narodziła się inicjatywa, by nowy zespół – w ramach zachowania ciągłości historii kolegiackiego chóru oraz w imię kultywowania 125-letniej tradycji – powrócił do korzeni. Dlatego 17 listopada 2006 r. odbyła się uroczystość przekazania sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Środy w 1948 roku. Chór powrócił też do starej nazwy i był odtąd Chórem Kolegiackim pod opieką św. Cecylii w Środzie Wielkopolskiej.

Zdaniem Przemysława Piechockiego

Dyrygent chóru, tuż po ostatnim koncercie 11 marca w Ośrodku Kultury w Środzie, wyjaśnia:

„W przeciągu ostatnich lat, kiedy skończyliśmy współpracę z kolegiatą, nie pojawiło się żadne zaproszenie. W Urzędzie Miejskim odbyło się co prawda spotkanie, na którym uzgodniliśmy pewne sprawy, lecz od tego czasu – cisza. Pojawiło się jedno zaproszenie na koncert dla Braci Kurkowych, z którego jednak na kilka dni przed się wycofano, ponieważ pewna osoba, wszyscy wiedzą kto, sobie tego nie życzyła. To jest żenujące, bo zebrała się taka grupa muzyków, którzy pracują dla Środy charytatywnie, z wielką przyjemnością i z miłością do muzyki. Ale nic na siłę. My widzimy, że to nie ma najmniejszego sensu. Nie ma dla kogo. Musielibyśmy robić koncerty sami, wynajmując salę w Ośrodku Kultury w Środzie, ale to możemy robić wszędzie. Wydawało mi się natomiast, że takich chórów nie ma w każdym mieście. Cóż, tak to niestety się skończyło.

Przez lata, od 2005 r., jak istniejemy, wykonaliśmy ogromną pracę muzyczną. Przygotowaliśmy operę, musicale, szereg koncertów programowych w stylu lat 40., lat 60. i wiele innych. Doceniali to również średzianie, co dzisiaj podczas koncertu było widać po frekwencji, po zaangażowaniu ze strony publiczności. Ale postanowiliśmy, że będzie to koncert pożegnalny. Chór pod opieką św. Cecylii w Środzie Wielkopolskiej przestaje istnieć. Dalsze działania chór będzie podejmował już we Wrześni i tam zapraszamy średzian. Nad nową nazwą jeszcze nie myśleliśmy. W obliczu tego wszystkiego czuję jednocześnie satysfakcję, spełnienie i trochę smutek, bo myślę, że jest niewiele chórów, które mogą się poszczycić tym, że z ich szeregów wyłonili się wspaniali muzycy, jak chociażby słyszani dziś Monika Buczkowska i Michał Heintze.

Dzisiejszy koncert to były wzruszające chwile. Już jedno wzruszenie przeżywaliśmy, kończąc pracę w kolegiacie. Decyzję o zaprzestaniu działalności w Środzie podjął ogół chórzystów. Tu nie chodzi o to, że na przykład ludziom nie chciało chodzić się na próby lub coś innego. Po prostu przyczyna była jedna, prosta i oczywista: nie ma sensu istnieć w Środzie Wielkopolskiej. Nie zaśpiewamy w żadnym kościele, bo nie możemy, ba! mamy zakaz, i nie zaśpiewamy również na żadnych obchodach miejskich, na które zaproszony jest proboszcz (kolegiaty – red.). Jest to żenujące i smutne, ale niestety prawdziwe. Wiemy na przykład o pewnym koncercie, na który wystosowano zaproszenia z informacją, że wystąpi chór pod moją dyrekcją. Zaproszenia wycofano natychmiast, jak tylko ksiądz proboszcz nie wyraził zgody na nasz występ, i taką informację dostaliśmy od szefowej grupy, która nas zapraszała. To jest żenujące”.

Galeria

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.