Kultura: W piątek otworzą nową galerię Fot. mat.org.

Kultura: W piątek otworzą nową galerię

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Średzkie Towarzystwo Fotograficzne planuje otwarcie nowej wystawy. Po raz pierwszy znajdzie się ona w nowym miejscu nazwanym Galerią Kazamaty.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie Grzegorza Plenzlera. Pomysł na wystawę narodził się podczas prac nad wystawą "Lubię Małe Miasta i Mniejsze Miejscowości". Była ona efektem działania wraz z członkami Ośrodka Działań i Myśli Twórczej Ciemnica z Poznania. Uczestnikom zależało przede wszystkim na odbudowaniu modelu działania odwołującego się do tradycyjnych wartości: wiedzy, pracy, wrażliwości, zaangażowania, współpracy i koleżeństwa. Odrzucili oni celebrycki model upowszechniania fotografii i wrócili do korzeni.

– Głównym celem działania, którego zwieńczeniem jest ta wystawa, było stworzenie autorskiego zbioru fotografii odwołującego się do klasycznych i ponadczasowych standardów estetycznych, twórcza interpretacja i subiektywna wizja średzkiej rzeczywistości zamiast powielania wizualnych schematów fotografii użytkowej – mówi Bartłomiej Król, prezes Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

– Wykorzystanie specyficznych właściwości klasycznych technik i srebrowych procesów fotograficznych miało posłużyć tu do zbudowania wyrazistej i przekonywującej narracji wizualnej, która może pozwolić mieszkańcom spojrzeć inaczej na to co jest ich codziennym doświadczeniem – dodaje jeden z organizatorów wystawy.

Wernisaż ekspozycji "Ciemnoszaroczarne" i otwarcie Galeria Kazamaty, która będzie mieścić się w budynku szkoły podstawowej przy ul. Lipowej 9 w Środzie zaplanowano w najbliższy piątek, 13 grudnia o godz. 19:00. Wystawę będzie można oglądać do 10 stycznia 2020 r.

Grzegorz Plenzler (1987) - absolwent Politechniki Poznańskiej. Wychował się w Środzie, obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. Stara się twórczo wykorzystać specyfikę klasycznego procesu srebrowego i przekuć ją w coś, co wyróżnia jego prace na tle wielu podobnych prac głównego nurtu. Ważny dla niego jest cały proces wytwarzania, a nie sam efekt. Kwestionuje fotografię jako obiektywny sposób rejestracji rzeczywistości wykorzystując ją jako narzędzie ekspresji. Przesuwa nacisk z tematu na sposób jego przedstawienia. Daje większy akcent na "jak" zamiast "co".

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ