Nieodłączną częścią świętowania jest obrzęd dożynkowy Nieodłączną częścią świętowania jest obrzęd dożynkowy Fot. JK

„Plon, niesiemy plon” - gdzie i kiedy odbędą się dożynki? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nadchodzi czas dożynek, czyli czas podziękowań za plony i święto chleba. Sprawdzamy gdzie i kiedy odbędą się w tym roku dożynki w poszczególnych gminach.

Pierwsze dożynki odbyły się już w miniony weekend m.in. w Czarnym Piątkowie. Kolejne święta plonów obchodzone będą w najbliższą niedzielę w Środzie, w Zaniemyślu oraz w Krzykosach. Na 1 września zaplanowano powiatowe święto plonów w Kruczynie w gminie Nowe Miasto nad Wartą.

Każde dożynki zwyczajowo rozpoczynają się mszą świętą, podczas której poświęcone zostaną wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Następnie przejdzie korowód dożynkowy, po którym przeprowadzany jest obrzęd dożynkowy. Starościna i starosta dożynek wręczą gospodarzowi, czyli zazwyczaj wójtowi lub burmistrzowi bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, po czym bochenek zostaje podzielony wśród zgromadzonych gości.

Średzkie dożynki rozpoczną się w niedzielę o godz. 12:45 mszą św. w kolegiacie. Po nich zaplanowano korowód dożynkowy na Starym Rynku. O godz. 14:00 odbędzie się obrzęd dożynkowy, a pół godziny później Filharmonia Pomysłów zaprezentuje przedstawienie dla dzieci. O godz. 15:30 przygotowano występy artystyczne podopiecznych średzkiego ośrodka kultury, a o  16:00 koncert kapeli Średzioki, po której wystąpią podopieczni Natalii Zys. Na zakończenie o godz. 17:15 zagra zespół Redlin.

W niedzielę święto plonów obchodzone będzie również w Krzykosach. Rozpocznie się ono o godz. 14:00 eucharystią, którą odprawiona zostanie na dziedzińcu Zespołu Szkół. Po niej zaplanowano korowód dożynkowy do placu przed amfiteatrem z udziałem orkiestry dętej z Ponieca. W programie krzykoskich dożynek przygotowano: koncert grupy „Gama”, występ Jakuba Herforta z „Mam Talent” oraz koncerty zespołów Quiet Voices i Jurad oraz Pawła Baczkowskiego, a na zakończenie zabawę taneczną z grupą Metro. Dożynki poprzedzi „Krzykoska Kurenda Dożynkowa”, która odbędzie się w piątek, 23 sierpnia od godz. 16:00 w Lubrzu i Krzykosach.

W niedzielę za tegoroczne plony podziękują również rolnicy i mieszkańcy gminy Zaniemyśl. Dożynki gminno-parafialne i święto chleba rozpocznie się o godz. 15:00 mszą świętą w kościele Św. Wawrzyńca. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejdzie do amfiteatru. Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie odegra tradycyjny obrzęd dożynkowy, po którym na scenie odbędzie się koncert „ABBA Międzypokoleniowo” w wykonaniu Lutnia & Sweet Beats. Gwiazdą dożynek będzie Wanda i Banda, którzy wystąpią o godz. 18:00. Na zakończenie o godz. 19:00 zagrają Two Boys.

Dożynki powiatowe zaplanowano na kolejną niedzielę, 1 września w Kruczynie w gminie Nowe Miasto nad Wartą. Rozpoczną się one mszą św. o godz. 13:00 w Kolniczkach. Dwie godziny później obrzęd dożynkowy przedstawi zespół „Łany”. O godz. 17:00 odbędą się pokazy tańca towarzyskiego oraz hip hopu. Pół godziny później rozpocznie się koncert zespołu Piękni i Młodzi. Występ będzie o tyle nietypowy, że założyciele zespołu – Magda i Dawid Narożni nie są już małżeństwem. Najpopularniejsza para disco polo po 7 latach wzięła rozwód, a każde z nich ma już nowego partnera. Mimo to oboje wystąpią w Krzykosach. Kulminacyjnym punktem dożynek powiatowych będzie zabawa taneczna z Pagost Bracia Walewscy.

Jako ostatnie święto plonów będzie obchodzone w Dominowie. Zaplanowano je na sobotę, 8 września. Uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 15:00. Po nich tradycyjny obrzęd dożynkowy wykona Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie. Nie zabraknie występów lokalnych artystów i loterii dożynkowej, którą przygotowuje Stowarzyszenie na rzecz mieszkańców gminy Dominowo Bona Fides. Z kolei KRUS zorganizuje konkurs dla rolników. Gwiazdą wieczoru będzie Felicjan Andrzejczak, wokalista Budki Suflera, a dominowskie dożynki zakończy zabawa pod chmurką.


Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA