W ubiegłym roku na 40. jubileuszowych Zaniemyskich Bitwach Morskich wystąpili m.in. Agnieszka Chylińska i Golec uOrkiestra W ubiegłym roku na 40. jubileuszowych Zaniemyskich Bitwach Morskich wystąpili m.in. Agnieszka Chylińska i Golec uOrkiestra Fot. archiwum

Zaniemyśl: Grzegorz Hyży, Kayah i Bayer Full na Bitwach

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W sobotę warto wybrać się do Zaniemyśla, który tradycyjnie w ostatni weekend lipca organizuje Bitwy Morskie, dla podtrzymania tradycji sięgającej 1819 roku, kiedy to hrabia Edward Raczyński organizował na jeziorze walki okrętów – wystrzałów armatnich połączone z całonocnymi zabawami.

Tegoroczne, 41. Zaniemyskie Bitwy Morskie rozpoczną się o godz. 5:30 zawodami wędkarskimi o Puchar Gminy, które zostaną rozegrane nad jeziorem Raczyńskim. Później, od godz. 9:30 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Średzkiej 16 będzie można oddać krew dla potrzebujących.

Popołudniu przygotowano program dla najmłodszych – o godz. 15 spektakl „Morskie opowieści”, a trzy godziny później „Piosenki z kapelusza”.

– Popołudniu zapraszamy na koncert zespołu Bayer Full. W amfiteatrze wystąpi również Grzegorz Hyży, a gwiazdą wieczoru będzie Kayah. Przygotowujemy specjalny pokaz sztucznych ogni – zapowiada Bartosz Godziewski, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Zaniemyślu.

Na zakończenie chętni będą mogli wziąć udział w zabawie tanecznej, na którą zaprasza DJ Zaleya. Wstęp na imprezę kosztuje 10 złotych, dla dzieci do lat 7 wejście jest bezpłatne.

Zaniemyskie Bitwy Morskie organizowane są od 1979 roku. Impreza nawiązuje do historycznej tradycji sięgającej 1819 roku, kiedy to hrabia Edward Raczyński, pasjonując się sztuką wojenną, podróżami i marynarką organizował na jeziorze słynne walki okrętów „bitwy wodą i na wodzie” z wystrzałami armatnimi i świetną zabawą. Tak było do 1844 roku, kiedy to hrabia odebrał sobie życie wystrzałem z armatki. Od tamtych czasów minęło 175 lat i dzisiaj dla podtrzymania tradycji organizowane są właśnie „Zaniemyskie Bitwy Morskie”.


Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.