Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W Galerii Miejskie na Starym Rynku od 19 lutego do 17 marca można podziwiać zbiory pozyskane dla przyszłego Muzeum Środy. Będzie także okazja, by posłuchać wspomnień, które zostały nagrane i spisane, tak, by przyszłe pokolenia miały możliwość wyobrazić sobie odległe życie w naszym mieście.

Gromadzeniem pamiątek i wspomnień mieszkańców Środy zajmuje się Pracownia Naukowa Muzeum Środy, działająca pod skrzydłami Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”. Pracownia na czas trwania wystawy zostanie zostanie przeniesiona do Galerii Miejskiej. Dlatego będzie można spotkać tam historyka archiwistę, poszukującego materiałów i informacji dotyczących dziejów Środy rozproszonych po całej Polsce oraz antropologa kultury, która zbiera i opracowuje wspomnienia mieszkańców. Oboje chętnie wyjaśnią i odpowiedzą na wszelkie nurtujące odwiedzających pytania.

Wystawa, jest bardzo interesująca, a zaprezentuje między innymi fotografie, dokumenty archiwalne, pamiętniki, dyplomy, pocztówki z początków XX wieku i inne przedmioty. Ciekawym zbiorem jest korespondencja z obozów zagłady oraz książki i rękopisy znanej średzianom Czesławy Wolniewiczówny.

Eksponaty muzealne pozyskano dzięki życzliwości mieszkańców naszego miasta, którzy chętnie dzielą się swymi pamiątkami i swoją pamięcią opowiadając o przodkach, przekazując własne wspomnienia - historie o życiu codziennym.
Tym bardziej, chcąc poznać historię Środy, zobaczyć dawne fotografie, usłyszeć wiele interesujących wspomnień - Galeria Miejska zaprasza na wystawę.

Warto dodać, że Pracowni Naukowej Muzeum Środy udało się już opracować materiały zgromadzone w kartotece Pracowni Słownika Historyczno-Geograficznego Wielkopolski w Średniowieczu działającej w ramach Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Prowadzona jest również kwerenda w Archiwum Państwowym oraz Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Efektem tych prac jest naukowe opracowanie materiałów do dziejów Środy, liczące już ponad 600 stron, które systematycznie jest uzupełniane o nowe informacje.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.