Uczestnicy WTZ wraz z kadrą podczas swej krótkiej muzycznej prezentacji. Uczestnicy WTZ wraz z kadrą podczas swej krótkiej muzycznej prezentacji.

Jubileusz WTZ [ZDJĘCIA]

Oceń ten artykuł
(1 głos)

20-lecie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej to wielkie święto, nie tylko dla prowadzących i opiekunów, ale przede wszystkim dla podopiecznych. Uroczystość z tej okazji odbyła się w miniony czwartek 24 stycznia w hotelu Almarco.

– Wszystko zaczęło się 20 lat temu – wspominała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Bernadeta Staszak, a jednocześnie ówczesna dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, który już w maju 1997 r. wystąpił z inicjatywą utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej. Po niespełna dwóch latach, w styczniu 1999 r., WTZ zaczęło swoją działalność przy ul. Szkolnej, pracując z grupą 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną.
W roku 2000 r. prowadzenie działalności WTZ powierzono Stowarzyszeniu Pomocy „SOS” i tak jest po dzień dzisiejszy. Z przyczyn zwiększającej się liczby podopiecznych utworzono nową placówkę przy ul. Kościuszki, którą trzeba było w większości zaadoptować po starej kotłowni. W listopadzie w 2007 r. utworzono kolejną placówkę w Chromcu. W 2013 r., po remoncie obiektu starego „Kasyna” przy ul. Harcerskiej, utworzono kolejne pomieszczenia.

Jesteście sercem naszego powiatu – E. Iwańczuk

Stowarzyszenie Pomocy SOS realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społecznej, zawodowej i ruchowej. Dla 48 obecnych podopiecznych z całego powiatu średzkiego jest to niekiedy jedyna forma spotkań, adaptacji zawodowej i do życia w społeczeństwie oraz okazja do zwyczajnej radości. Dzięki WTZ osoby niepełnosprawne mogą korzystać z wielu terapii, rozwijać się intelektualnie, manualnie i sportowo, nabywać wiele umiejętności, a przede wszystkim przysposabiać się do zawodu.
Podczas uroczystości padło wiele serdecznych słów, a zaproszeni goście dziękowali za zaangażowanie prezes Stowarzyszenia Pomocy „SOS” Katarzynie Wojtczak i kierownikowi WTZ Marcinowi Pikusie. Podziękowania płynęły także w kierunku skarbnik Magdaleny Januszewskiej, sekretarz Magdaleny Gołębiowskiej oraz wszystkich pracowników WTZ. To dzięki ich kreatywności, poświęceniu, dobroci serca i opiece WTZ działa sprawnie i osiąga widoczne efekty.
– Serdeczne gratulacje. Bez tego, co robicie, powiat średzki nie byłby taki piękny. Dlatego bardzo dziękuję. Wy jesteście tym, co w człowieku jest najważniejsze: sercem. Jesteście sercem naszego powiatu. Jestem z was bardzo dumny – mówił starosta Ernest Iwańczuk podczas podziękowań.
– Przez te 20 lat została wykonana ogromna praca, by znaleźć się w tym miejscu, w którym WTZ znajdują się dzisiaj. Jestem bardzo dumny, że w naszym mieście (i nie tylko) mamy także instytucję, która w niezwykły sposób pomaga uczestnikom Warsztatów. A myślę, że pomaga bardzo dobrze, bo patrząc na wychowanków i uczestników WZT, widzę uśmiechnięte twarze, za co bardzo dziękuję przede wszystkim pracownikom. Życzę dalszych owocnych lat tej niezwykłej pracy. Budujecie niezwykłą więź, jesteście jak jedna wielka rodzina. To największa wartość i idea, jaką WTZ niosą – powiedział burmistrz Piotr Mieloch.

Galeria

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.