Dyrektor J. Piotrowski czeka na mieszkańców i ich opowieści. Dyrektor J. Piotrowski czeka na mieszkańców i ich opowieści.

Podziel się swoją pamięcią

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Historia Środy i okolic jest tak bogata w różne wydarzenia, że powinno się ją na nowo zbadać, spisać i wszystkim udostępnić. Dlatego powstała Pracownia Naukowa, czyli nowe Muzeum Środy Wielkopolskiej. Działa ono pod skrzydłami Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” i mieści się przy ul. Daszyńskiego 6, naprzeciwko Urzędu Miejskiego.

O tym, że takie muzeum powinno powstać, wspominano już kilka lat temu. Proponował to poprzedni dyrektor muzeum w Koszutach, Tadeusz Osyra. Sygnały, że potrzebne jest takie miejsce, dawał również obecny dyrektor, Jacek Piotrowski. Sugerowało to również społeczeństwo naszego miasta czy ŚTK.
Teraz wiadomo już, że muzeum ma powstać w przeciągu dwóch lat. W tym czasie będą gromadzone liczne materiały i eksponaty muzealne. Lokalizacja przyszłego archiwum historii Środy nie jest jeszcze znana.

– Miasto zasługuje na takie muzeum z racji swojej historii oraz bogatej kultury – powiedział dyrektor muzeum, J. Piotrowski. Aby dokonać pełnej kwerendy źródeł o historii Środy, od momentu powstania miasta do czasów współczesnych, zatrudniono historyka-archiwistę. Zbiorem historii, opowieści i wspomnień ludzi zajmie się z kolei etnograf-etnolog.

Działania idą dwukierunkowo. Mieszkańcy dużo pamiętają z historii życia własnego czy swoich rodziców i dziadków. Chętnie się też tą wiedzą dzielą, ale jest ona ulotna i jeśli się jej nie utrwali, może ulec zapomnieniu. Materiał historyczny zebrany z opowieści ludzi, będzie nagrany, spisany i systematycznie uporządkowany. Dyrektor muzeum ma nadzieję, że opowiedziane historie sięgną przynajmniej pierwszej wojny światowej, a może jeszcze wcześniejszego okresu.
Wraz z otwarciem Pracowni Naukowej zaczęto więc gromadzić wiadomości, zdjęcia, historie z życia mieszkańców, dokumenty archiwalne i przedmioty, które – wraz z dotychczasową wiedzą, a także z nowymi informacjami – staną się zborami muzealnymi.
Dyrektor liczy także na pozyskanie od mieszkańców różnych zabytków ruchomych, które przekazane mogą być jako depozyt, poprzez zakup lub jako darowizna. Wspomniał także, że działające na terenie Środy organizacje pozarządowe, między innymi Średzkie Towarzystwo Kulturalne oraz Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich, gotowe są do pomocy w gromadzenia różnych pamiątek, które mogą stać się muzealiami.

– Czekamy na mieszkańców. Jesteśmy otwarci merytorycznie oraz przygotowani architektonicznie, ponieważ nasz lokal mieści się w centrum i na parterze, co nie stanowi utrudnienia dla osób starszych oraz niepełnosprawnych – zaznaczył J. Piotrowski, dodając, że każdy, bez względu na wiek, może odwiedzić Pracownię Naukową i opowiedzieć np. historię swojego życia lub swojej rodziny. Duże znaczenie mogą mieć też zdjęcia czy dokumenty. Mieszkańcy Środy nawet nie zdają sobie sprawy, ile cennych historycznie pamiątek znajduje się w ich domach.
Może się jednak okazać, że nie wszystkie przedmioty, jakie mieszkańcy przyniosą, zostaną przyjęte do zbiorów muzeum, np. z racji nagromadzenia już wielu rzeczy pochodzących z tego samego okresu dziejowego.
Dyrektor wraz z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zamierza w Środzie zorganizować konferencję naukową na temat wizji muzeum naszego miasta.
Tymczasem do tworzenia średzkiego muzeum zaproszeni są wszyscy, którzy zechcą podzielić się swoją pamięcią, ciekawymi historiami posłyszanymi od rodziców lub dziadków oraz cennymi pamiątkami rodzinnymi, które pomogą przybliżyć życie miejscowej społeczności w XX i XIX wieku.
Każdy może odwiedzić Pracownię Naukową. Lokal muzealny przy ul. Daszyńskiego 6 jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corrso - WIOSNA
Ś21 - Koparka