×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Od marca mieszkańców gminy Zaniemyśl czeka podwyżka, najbardziej odczują ją osoby, które wrzucają wszystkie odpady do jednego kosza, zapłacą dwukrotnie więcej. Podczas sesji budżetowej, która odbyła się w poświąteczny piątek zaniemyscy radni uchwalili budżet na przyszły rok. Za było jedynie 8 radnych, a 6 wstrzymało się od głosu. Wójtowi podziękowała przewodnicząca rady gminy, jednak ten nie wierzył w szczere intencje.

Od 1 marca mieszkańcy Zaniemyśla i Łękna, którzy sortują śmieci mają płacić 25 zł, a innych części gminy 22 zł, a osoby, które wrzucają wszystkie odpady do jednego kosza zapłacą dwukrotnie więcej.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie włączyli się w akcje zakupy zabawek dla ciężko chorych dzieci z oddziału onkologicznego Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Od półtora roku przy ul. Brodowskiej w Środzie działa Ośrodek „Rodak”, w którym przebywa obecnie 140 repatriantów z Kazachstanu, którzy chcą na stałe zamieszkać w Polsce. Zdecydowali się osiedlić w naszym kraju, nie tylko w poszukiwaniu lepszego życia, ale również z chęci do powrotu do rodzinnych korzeni. Skąd pochodzą repatrianci, jak im się mieszka w Polsce i jakie mają plany na przyszłość, o tym rozmawiamy z szefową placówki oraz z rodziną państwa Czyżakowskich, którzy przyjechali z Kazachstanu.

Wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń dostarczył Koncert Świąteczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wlkp., który odbył się aż pięciokrotnie.

– Stajemy w obliczu problematycznej sytuacji, szczególnie że w zbliżającym się czasie przychód zależeć będzie od trudnej do przewidzenia koniunktury gospodarczej. Brak konkretnych rekompensat pomniejszonych dochodów i wzrost kosztów realizacji ustawowych zadań gminy, prowadzić będzie nieuchronnie do pogorszenia jakości życia mieszkańców naszej małej ojczyzny – piszą zaniemyscy radni w oświadczeniu do premiera, marszałka Sejmu i Senatu.

Natalia Litka, uczennica Zespołu Szkół Rolniczych, Aleksandra Piątek ze średzkiego ogólniaka oraz Klaudia Jankowska z „Hipolita” otrzymały stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy średzkim ogólniaku rozpoczęły się średzkie obchody 101. rocznicy zrywu, które były połączone z dniem patrona liceum.

Ponad 100 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi uczestniczyło w warsztatach i pokazach efektownych doświadczeń chemicznych, które  przygotowało Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia.

4 grudnia przypadły Barbórki. Z tej okazji uczniów Szkoły Podstawowej im. Ryszarda Berwińskiego w Zaniemyślu odwiedził Wojciech Guzik, ojciec jednej z uczennic, który jest górnikiem gazownictwa.