Czy rondo przy Stadionie Średzkim doczeka się nazwy? Zadecydują o tym radni podczas najbliższej sesji. Czy rondo przy Stadionie Średzkim doczeka się nazwy? Zadecydują o tym radni podczas najbliższej sesji.

Rondo Kusocińskiego? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Komisja do Spraw Nazewnictwa Ulic, działająca przy Radzie Miejskiej, jednogłośnie poparła wniosek biegaczy Polonii w sprawie nazwania ronda przy stadionie imieniem Janusza Kusocińskiego.


Na ostatnim posiedzeniu komisji podjęto uchwałę o nazwaniu ronda przy stadionie miejskim (u zbiegu ulic Poselskiej i Sportowej) imieniem olimpijczyka Janusza Kusocińskiego. Wniosek w tej sprawie złożyła sekcja biegowa średzkiej Polonii. Po jego rozpatrzeniu i zapoznaniu się z życiorysem ?Kusego? członkowie komisji zaakceptowali prośbę Polonistów. Dodajmy, że Janusz Kusociński to wybitny polski lekkoatleta, który na swoim koncie ma złoty medalista olimpijski z Los Angeles (1932) w biegu na 10 000 metrów, srebrny medalista pierwszych mistrzostw Europy na 5 000 m, a także wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w biegach średnich i długich.
Jako żołnierz września walczył w obronie stolicy (dwukrotnie ranny). Za męstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych. W czasie wojny działał w konspiracji (Organizacja Wojskowa ?Wilki?). Zadenuncjowany przez agenta Gestapo 26 marca 1940, został aresztowany i osadzony w więzieniu w Alei Szucha. Torturowany w celu wymuszenia zeznań nie wydał nikogo. W dniach 20-21 czerwca 1940 Niemcy wywieźli go z innymi więźniami do Palmir pod Warszawą. Tam popularny przed wojną ?Kusy? został bestialsko zamordowany przez hitlerowców.
W 2009 roku ?za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia sportowe w dziedzinie lekkoatletyki? został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wielki mistrz jest patronem wielu szkół i klubów sportowych w Polsce. Na jego cześć od 1954 co roku odbywają się międzynarodowe zawody ? Memoriał Janusza Kusocińskiego.
Biegacze Polonii, jak mówią, mają nadzieję, że radni na najbliższej sesji poprą uchwałę komisji i Janusz Kusociński zostanie godnie upamiętniony w naszym mieście.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corrso - WIOSNA
Ś21 - Koparko-Ładowarka