Czym oddychamy w Środzie? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sezon grzewczy, a co za tym idzie kłęby dymu z kominów, mgła, mróz i brak wiatru. To wszystko wpływa na złą jakość powietrza. Czy w Środzie również musimy się tym przejmować, czy to tylko problem dużych aglomeracji? Gdzie możemy to sprawdzić?

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym zagrożeniem dla środowiska, także w naszym powiecie. Dwutlenek węgla, siarki, tlenki azotu oraz pyły są szkodliwe dla naszego zdrowia i życia. Mogą bowiem wywoływać astmę oraz jej napady, niewydolność oddechową, zwiększają zapadalność na nowotwory oraz przewlekłe choroby płuc. Mitem jest, że smog to problem głównie Śląska i dużych miast.

Śródmieście najgorsze
Ukształtowanie terenu Środy sprzyja sporym ruchom powietrza. Mamy więc dość komfortową sytuację, jeśli chodzi o powietrze. Nie oznacza to jednak, że nie musimy się niczym przejmować. Są dwa rejony w naszym mieście, w których trujące substancje osiągają zwykle wysoki poziom ? tzw. Korbole i starówka. Wpływa na to gęsta zabudowa tych miejsc oraz sporo budynków ze starymi, węglowymi piecami.
Pomimo coraz większej świadomości ekologicznej mieszkańcy, często z przyzwyczajenia bądź pozornej oszczędności, wrzucają do pieców także materiały nienadające się do spalania. Do tego dokładają się jeszcze zanieczyszczenia powstałe w transporcie i przemyśle.

Gdzie sprawdzić zanieczyszczenie?
Jeszcze do niedawna najbliższa stacja mierząca jakość powietrza znajdowała się 20 km od Środy, w Borówcu. Nasze miasto nie posiadało też stacji meteorologicznej. Zmieniło się to w marcu dzięki grupie osób, które z własnych pieniędzy postanowiły sprowadzić z USA czujnik pyłów.
? Urządzenie to pracuje przez 24 godziny na dobę. Można kontrolować jakość średzkiego powietrza za pomocą darmowej aplikacji na smartfona (np. KanarekApp). Promień realnego pomiaru obejmuje około 500-700 m ? tłumaczy Paweł Dopierała, właściciel czujnika.

Co zmierzymy?
Paweł Dopierała czynnie wspiera swoimi pomiarami stronę H2O Meteo. Dzięki nim możemy kontrolować aktualne oraz średnie wskaźniki PM10 i PM2,5 (czyli szkodliwych pyłów) w powietrzu. Mierniki badają zanieczyszczenie według polskiego indeksu jakości powietrza, gdzie 0-20 ug/m3 uznawany jest za bardzo dobry, a ten przekraczający 200 ug (dla PM 10) i 120 ug (dla PM 2,5) oznacza stan bardzo zły.

Będzie więcej czujników?
? Rada Miejska zabezpieczyła w przyszłym budżecie środki na zakup urządzeń kompatybilnych z tym już działającym ? mówi Dopierała. ? Dzięki nim przez cały rok doskonale widać obraz tego, kiedy mieszkańcy odpalają piece i czym palą. Zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi substancjami rośnie także w weekendy i wieczory, gdy mieszkańcy wracają do swoich domów i rozpalają piece ? dodaje.
Jak mówi przewodniczący Rady Miejskiej, dodatkowy czujnik ma stanąć w okolicach Starego Rynku. Według niego dobrym rozwiązaniem byłby także czujnik mierzący ilość związków chemicznych.
Same czujniki mogą jednak jedynie poprawić świadomość mieszkańców, którzy powinni starać się o czyste powietrze.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy