Czy do Poznania będą dodatkowe tory, które pozwolą na uruchomienie większej liczby pociągów okażę się za kilka lat Czy do Poznania będą dodatkowe tory, które pozwolą na uruchomienie większej liczby pociągów okażę się za kilka lat Fot. Tomasz Małecki

Kolej: Będą dodatkowe tory do Poznania?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. myślą o wybudowaniu dodatkowej pary torów ze Środy do Poznania. Niebawem zlecone będzie wstępne studium wykonalności, które ma być gotowe za niespełna cztery lata.

To studium określi nowe możliwości Poznańskiego Węzła Kolejowego. PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji rozbudowy infrastruktury w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej. Umożliwi to sprawny i efektywny rozwój jednego z największych węzłów kolejowych w Polsce.

– W ramach studium rozpatrywana będzie m.in. możliwość zaprojektowania nowej linii kolejowej ze stacji Poznań Główny do lotniska Poznań Ławica oraz reaktywacja linii do Śremu i Międzychodu – mówi członek zarządu PKP PLK Arnold Bresch.
Ale nie tylko jak dodaje badane będą tez inne koncepcje. – Dokładnie zbadane zostanie zapotrzebowanie na budowę dodatkowej pary torów ze stolicy Wielkopolski w stronę Gniezna, Kościana, Szamotuł i Środy Wielkopolskiej. Przy rosnącej liczbie połączeń metropolitalnych pozwoli to na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego – dodaje Bresch.

Wstępne studium wykonalności ułatwi planowanie inwestycji kolejowych w obrębie aglomeracji poznańskiej w najbliższych latach. Określi możliwości dostosowania Poznańskiego Węzła Kolejowego do rosnącego natężenia ruchu pociągów i zapewnienia najlepszej dostępności kolei w Poznaniu oraz w okolicznych miejscowościach. Analiza wskaże także wstępne rozwiązania techniczne, usprawniające połączenia pasażerskie oraz transport po torach.

Otwarcie ofert w ogłoszonym przetargu nastąpi 21 listopada br. Wybrany w postępowaniu wykonawca przygotuje 4 scenariusze zawierające minimum 8 wariantów inwestycji, które będą podstawą do dalszych analiz.

Przypomnijmy, że gmina Środa od czerwca 2018 roku jest członkiem Poznańskiej Kolei Metropolitarnej, co pozwala na dojazd pociągiem do Poznania w ciągu pół godziny, czyli o około 20 minut krócej niż samochodem. Po ewentualnym wybudowaniu kolejnej pary torów czas ten jeszcze się skróci.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA