×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Obecnie droga S11 w naszym regionie przebiega od węzła autostradowego „Poznań Krzesiny” do Kórnika oraz od Mieszkowa do Jarocina a także w rejonie Ostrowa Wlkp. Obecnie droga S11 w naszym regionie przebiega od węzła autostradowego „Poznań Krzesiny” do Kórnika oraz od Mieszkowa do Jarocina a także w rejonie Ostrowa Wlkp. Fot. Janusz Ludwiczak

Powiat: Poszukują nowego projektanta. Co dalej z S11?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak już informowaliśmy budowa ekspresowej „jedenastki” z Kórnika przez Środę do Ostrowa Wielkopolskiego ma ruszyć w 2024 r., jednak inwestycja ta może się opóźnić. Powód? Upadłość firmy projektowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka nowego wykonawcy opracowań projektowych.

W styczniu ubiegłego roku GDDKiA podpisała umowę ze spółką JPL Project na opracowanie projektu dla drogi ekspresowej S11 z Kórnika do Ostrowa Wielkopolskiego. Wiosną zorganizowano spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin, przez które planowana jest S11, jednak w czerwcu okazało się, że firma projektowa ma problemy.

– W połowie czerwca br. otrzymaliśmy informację o złożeniu przez wykonawcę wniosku o postępowanie układowe. Niezwłocznie zorganizowaliśmy spotkanie mające na celu omówienie problemów biura projektowego i możliwości ukończenia opracowań projektowych. 17 lipca 2019 r. wykonawca poinformował, że na skutek m.in. wypowiedzenia umów kontrahentów oraz liczne odejścia pracowników, wycofano wniosek o restrukturyzację firmy i rozpoczęto procedowanie wniosku o jej upadłość. Wyczerpując zapisy umowy i wcześniejsze próby porozumienia z wykonawcą, ostatecznie wezwaliśmy wykonawcę do realizacji zadania. Wykonawca nie odpowiedział na żadne z naszych wezwań. W związku z tym byliśmy zmuszeni do odstąpienia od umowy z winy wykonawcy, co nastąpiło 10 października 2019 r. Następnie naliczyliśmy dotychczasowemu wykonawcy stosowne kary umowne i niezwłocznie przystąpiliśmy do przygotowania nowego przetargu – tłumaczy Alina Cieślak, rzecznik poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

23 października ogłoszony został nowy przetarg. Termin składania ofert został wyznaczony na koniec listopada.

– Wyłoniony w ramach postępowania przetargowego wykonawca będzie miał za zadanie wykonanie kolejnego etapu prac projektowych czyli Studium Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowe wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz Koncepcji Programowej z dokumentacją geologiczno-inżynierską. Planowany termin podpisania umowy z nowym wykonawcą to I kwartał 2020 r., a termin realizacji to 44 miesiące od podpisania umowy – zaznacza Alina Cieślak z wielkopolskiej GDDKiA.

► CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z budową S11?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.