Gmina Środa: Inwestycyjne plany w wodociągach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Średzki MPECWiK w najbliższych latach planuje kilka inwestycji, które pozwolą na znaczącą poprawę obecnego systemu zaopatrywania mieszkańców w wodę.

Wspomniany system zaopatrzenia w wodę to wszystkie urządzenia wodociągowe, takie jak: ujęcia, stacje uzdatniania wody i sieci wodociągowe w posiadaniu MPECWiK. Obejmuje on swoim zasięgiem 6 stref zaopatrzenia w wodę. W ich ramach zlokalizowanych jest łącznie 7 ujęć wód podziemnych. Dwa z nich dostarczają wodę na potrzeby mieszkańców miasta, natomiast pięć pozostałych zlokalizowanych w miejscowościach: Babin, Brodowo, Koszuty, Starkówiec Piątkowski i Trzebisławki, jest źródłem zasilania w wodę mieszkańców sołectw.

Obecnie MPECWiK zaopatruje w wodę ponad 30 tys. mieszkańców, pobierając z ujęć ok. 2 mln m3/rok. W perspektywie lat firma planuje zaopatrywać w wodę 45 tys. mieszkańców, co wiąże się z koniecznością poboru około 3 mln m3 wody rocznie. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez MPECWiK na pokrycie rosnącego zapotrzebowania na wodę, poprawę warunków dostawy wody i zagwarantowanie odpowiedniego ciśnienia konieczne jest podjęcie inwestycji. Dotyczy to budowy nowych obiektów, ale też modernizacji i remontów istniejących urządzeń wodociągowych.

Niezbędny zakres prac inwestycyjnych koniecznych do wykonania do 2025 r. obejmuje: odwiert nowych studni w Trzebisławkach, Brodowie, Starkówcu Piątkowskim i Środzie, modernizacje stacji uzdatniania wody w Brodowie i Starkówcu Piątkowskim, budowę pompowni wody w kierunku Mącznik i na ul. Brodowskiej, budowę czwartego zbiornika retencyjnego 500 m3 na Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Kórnickiej i połączenie stref zaopatrzenia w wodę.

Szacowany koszt realizacji wszystkich wymienionych zadań wynosi ok. 7,5 mln zł. Wykonanie tych wspomnianych inwestycji zapewni przedsiębiorstwu realizację nieprzerwanego dostarczania mieszkańcom wody o odpowiedniej jakości i odpowiednim ciśnieniu.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ