Ścieżka pieszo-rowerowa powstała częściowo bez wymaganych pozwoleń. Ścieżka pieszo-rowerowa powstała częściowo bez wymaganych pozwoleń.

Środa: Co dalej ze ścieżką wokół jeziora?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilka tygodni temu pojawiły się informacje, że ścieżka rowerowa wiodąca wokół średzkiego jeziora „leży” na terenach prywatnych. Teraz wiadomo również, że ciąg pieszo-rowerowy nie otrzymał wszystkich stosownych pozwoleń.

Sprawa ścieżki poruszona została podczas marcowej sesji Rady Miejskiej, kiedy to zostały podjęte uchwały dotyczące wykupu gruntów od dziesięciu właścicieli działek w pobliżu jeziora. Tereny zostały wcześniej jedynie użyczone pod budowę ścieżki, a w ostatnich miesiącach do urzędu zgłosili się właściciele działek z prośbą o uregulowanie stanu prawnego w postaci wykupu gruntów. Według wstępnych przypuszczeń, roszczenia mogą wynieść przynajmniej 300 tys. zł.

W inwestycji brało udział także Starostwo Powiatowe. Wykonało ono (za pomocą Zakładu Gospodarki Komunalnej) i sfinansowało w 2016 roku budowę kładki pieszo-rowerowej w ciągu drogi powiatowej Środa – Nekla za kwotę 179 057,21 zł. Do dziś jednak inwestycja nie posiada stosownego odbioru. Drugą częścią ścieżki, w który wkład miał powiat, była kładka pieszo-rowerowa w ciągu drogi Janowo – Dębiczek. Koszt tych prac wynosił 177 768,97 zł. Mostek został wybudowany jednak niezgodnie z projektem (jest bliższy lustra wody o ok. 50-60 cm), a strony postępowania nie ustosunkowały się do zmian. Jak informuje Paulina Piątek, rzecznik prasowy starostwa, powiat jest w trakcie uzupełniania braków formalno-prawnych.

- Inwestycja określona jako ścieżka pieszo-rowerowa wokół Jeziora Średzkiego nie uzyskała pozwolenia na budowę oraz nie została zgłoszona w charakterze robót nie wymagających pozwolenia na budowę w tutejszym organie. Wyjątek stanowi ok. 300-metrowy odcinek ścieżki, zrealizowany w pasie drogi Środa – Nekla - informuje P. Piątek. - Takie instytucje jak Urząd Miejski czy Starostwo Powiatowe powinny być przykładem działań zgodnych z prawem. Dlatego dziwią różnego rodzaju braki formalno-prawne, tym bardziej, że ścieżka wokół jeziora to jedna z najbardziej udanych inwestycji ostatnich lat. Powiat jest w trakcie legalizowania wszystkich wykonanych już prac - dodaje.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.