Tężnia powstanie w miejscu obecnego zielonego labiryntu (w lewym rogu na zdjęciu). Tężnia powstanie w miejscu obecnego zielonego labiryntu (w lewym rogu na zdjęciu). FB/Dron Środa Wlkp.

Tężnia w kształcie sześcioboku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prawdopodobnie z początkiem nowego roku szkolnego będzie można korzystać z solankowej tężni, która ma powstać na Skwerze Powstańców Wielkopolskich.

Przypomnijmy, że budowa tężni w tej lokalizacji jest jednym ze zwycięskich projektów w ramach ubiegłorocznej edycji Średzkiego Budżetu Obywatelskiego. Twórcami projektu byli obecni burmistrz Piotr Mieloch i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert.

Pierwotnie na to zadanie planowano przeznaczyć 100 tys. zł. Okazało się jednak, że całkowity koszt wykonania tej inwestycji będzie nieco wyższy. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej doszło do zmian w budżecie i na budowę tężni radni przekazali jeszcze dodatkowe 60 tys. zł. Nastąpiło już podpisanie umowy z wykonawcą. Będzie to firma Aquarius System z Międzyrzecza Dolnego (woj. śląskie).

- Obiekt zostanie wykonany na rzucie sześcioboku. Jej centralnym elementem będzie walec wypełniony tarniną i trzciną. Pod spodem zostanie wkopany zbiornik bezodpływowy z solanką, który będzie pompował ją do tarniny. Następnie solanka będzie spływać, wytwarzając aerozol – mówi Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień w Urzędzie Miejskim.

Burmistrz Piotr Mieloch pierwotnie zapowiadał, że tężnia zostanie wybudowana w kształcie półkola. Ostatecznie to rozwiązanie zostanie zastąpione przez sześcioboczną budowlę. Będzie ona podobna do tej, która w ubiegłym roku powstała w pobliskiej Wrześni. Tężnia powstała tam w pobliżu rzeki Wrześnicy, a jej lokalizacja zyskała akceptację wśród mieszkańców. Jest to popularne miejsce do spędzania czasu, zwłaszcza w weekendy. Pojawiają się tam też elementy dodatkowej infrastruktury. Jak już informowaliśmy, we wstępnych planach średzkiego urzędu również jest kompleksowe zagospodarowanie skweru przy tężni i powstanie m.in. mini-fontanny.

Obecnie trwa ustalanie wszystkich niezbędne uzgodnień w Starostwie Powiatowym. Zgodę na wykonanie tężni musi też wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tężnia zostanie wybudowana do końca sierpnia.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA