Mogiła w kwaterze Powstańców Wielkopolskich zostanie przebudowana. Mogiła w kwaterze Powstańców Wielkopolskich zostanie przebudowana.

Odnowią mogiłę na cmentarzu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jest plan na odnowienie mogiły Polaków rozstrzelanych podczas drugiej wojny światowej, a pochowanych w Kwaterze Powstańców na średzkim cmentarzu.

Przypomnijmy, że do tych tragicznych wydarzeń doszło 17 września na Łąkach Kijewskich i 20 października na średzkim rynku w 1939 roku. W tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę hitlerowskich mordów, w których zginęło łącznie 51 osób.

W ubiegłym roku pojawił się pomysł rewitalizacji obecnej mogiły i przywrócenia jej do historycznego kształtu z czasów po II wojnie światowej. Pomysł zgłosiła Maria Mielcarzewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie.

- Część środkową tej kwatery chcemy wyłożyć granitowymi płytami, na których miałyby znaleźć się tabliczki z nazwiskami osób pochowanych w tym miejscu – informuje Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miejskim. Wykonanie rewitalizacji ma kosztować 58 tys. zł. O jej realizacji zdecydowali radni na sesji w czwartek 28 marca.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.