Bloki w ramach programu "Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności" ukończone zostaną za kilka miesięcy. Bloki w ramach programu "Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności" ukończone zostaną za kilka miesięcy.

Nie tak tanio, jak przewidywano

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Trwa budowa trzech bloków pomiędzy ulicami Grecką i Portugalską w ramach programu „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”. Czy faktycznie ich wynajem będzie tak tani, jak liczyli średzianie?

Obecnie najbardziej zaawansowany jest stan budowy bloku nr 1. Będzie to blok 6-lokalowy, 3-kondygnacyjny. Został on już wybudowany w całości i jest w tzw. stanie surowym zamkniętym.

– Wykonano dach z pokryciem i opierzeniem oraz wykonano termoizolację ścian zewnętrznych, a także stolarkę okienną. W trakcie wykonania są instalacje elektryczne i tynki wewnętrzne. Do końca budowy pozostały jeszcze około 4 miesiące – informuje Maciej Osuch, prokurent spółki Usługi Komunalne, która odpowiada za budowę mieszkań.

W budowie są też dwa inne bloki. Budynki o nr 5 i 6 będą 8-lokalowe i 3-kondygnacyjne. W pierwszym z nich został ukończony parter i pierwsze piętro wraz ze stropami. Budowa tego bloku potrwa jeszcze około 8 miesięcy. Cztery miesiące dłużej będzie budowany drugi z bloków, w związku z którym na razie wykonano roboty ziemne i fundamentowe.

– Wszystkie mieszkania zostaną wykończone pod klucz: ściany będą pomalowane, w sanitariatach położone będą okładziny ścian z płytek glazurowanych, posadzki, płytki i terakota. Podłogi zostaną wykonane z paneli. Instalacje wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania będą w komplecie z wyposażeniem. Zostanie też zamontowana wewnętrzna stolarka drzwiowa – dodaje Maciej Osuch.

Z początkiem roku spółka Usługi Komunalne opublikowała listę zakwalifikowanych 22 osób, które ubiegały się o przyznanie uprawnienia do zawarcia umowy najmu lub najmu z dojściem do własności. – W przypadku dojścia do własności mamy trzy elementy. Pierwszym jest zadatek, czyli wykupienie części mieszkania w ratach. Potem jest kwestia samego czynszu, a ostatni z elementów dotyczy samych odsetek – mówi Maciej Osuch.

Prognozowane stawki czynszu nie są jednak tak atrakcyjne, jak liczyli na to średzianie ubiegający się o wpisanie na listę. W przypadku opcji wykupu, czynsz w bloku nr 1 wyniesie w przedziale 1750-2500 zł/miesiąc, natomiast przy dwóch kolejnych blokach sumy kształtują się pomiędzy 1750 zł a 1900 zł/miesiąc. Różnice są spowodowane przez większy metraż w mieszkaniach bloku nr 1. Zupełnie inaczej te kwoty wyglądają w sytuacji, kiedy lokatorzy zdecydują się jedynie na zawarcie umowy najmu. Wtedy do opłacenia będzie jedynie czynsz w przedziale 870-1270 zł (blok nr 1) i 870-950 zł (bloki nr 5 i 6).

Warto zauważyć, że nie są one zdecydowanie niższe od opłat uiszczanych wynajmując mieszkanie od osoby prywatnej, bądź spłacając własny kredyt mieszkaniowy. Można nawet powiedzieć, że w niektórych przypadkach są wyższe.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.