Wycięte drzewa przy drodze Środa - Dominowo. Wycięte drzewa przy drodze Środa - Dominowo. fot. Fb/Agata Szymkowiak

Dlaczego wycina się zdrowe drzewa?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na drodze powiatowej nr 3662P, wzdłuż miejscowości Janowo i Dębicz, trwa wycinka drzew. Mieszkańcy dziwią się, że usuwane są zupełnie zdrowe rośliny. Jak tłumaczy decyzję starosta?

Jedna ze średzianek udostępniła filmik na swoim profilu facebookowym przedstawiający obraz wycinki dużych drzew rosnących wzdłuż drogi Środa – Dominowo. „Drzewa mają zostać usunięte aż do Dębiczka na rzecz "nowych nasadzeń", oczywiście ze środków unijnych.” - opisuje w poście pod nagraniem kobieta, dodając, że jej zdaniem dla niektórych pieniądze są ważniejsze, niż odrobina logiki i człowieczeństwa. Postanowiliśmy sprawdzić, czy rośliny faktycznie są wycinane bezzasadnie.
- Decyzję o wycince podjęto biorąc pod uwagę szereg czynników, a przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Stare drzewa uniemożliwiają też prowadzenie robót drogowych, bieżących napraw jezdni i ograniczają widoczność – tłumaczy Paulina Piątek, Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego. Dodaje też, że drzewa zagrażają nie tylko bezpieczeństwu kierowców, ale także okolicznym mieszkańcom, którzy zwracali się z prośbą o ich wycinkę. - Poza tym stare, wrastające w drogę drzewa przeszkadzają również w poruszaniu się rowerzystów, utrudniają obsychanie jezdni, a system korzeniowy ją rozsadza. Gałęzie przeszkadzają też wysokim pojazdom w przejeździe i zasłaniają znaki drogowe – wylicza P. Piątek.
Starostwo Powiatowe tłumaczy, że to właśnie w tej kadencji została podjęta decyzja o nowych nasadzeniach, które będą prowadzone zgodnie z nowymi normami, a więc za przydrożnym rowem. Planowane jest nasadzenie 186 drzew. 

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

2 komentarzy

  • Link do komentarza Ty sredzianka Ty sredzianka 06 sierpień 2018

    Ty Sredzianka puknij się w głowę! Każde pole ma swoją ustalona powierzchnię wg mapki i myślisz ze nie jest tam zaznaczone dokad sięga pole ? Masz w ogóle pojęcie na czym polega specyfika pracy rolnika ? Masz pojecie jak jedzie się ciagnikiem np. Z 5 metrowym plugiem ? Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia

    Raportuj
  • Link do komentarza średzianka średzianka 03 sierpień 2018

    proponuję jeszcze nadzorować co się z nowymi nasadzeniami będzie działo, bo rolnicy są znani z usuwania/wysuszania itp drzew które rosną zbyt blisko ich pola

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.