Na średzkich bagnach aż roi się od butelek i puszek. Na średzkich bagnach aż roi się od butelek i puszek.

Powinniśmy się wstydzić!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Środa może pochwalić się wyznaczonym w 1995 roku Obszarem Chronionego Krajobrazu „Bagna Średzkie”, który docelowo miał zapewnić ochronę rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Jak widać, dzięki głupocie i lekceważeniu przyrody, dzieje się inaczej.

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełniące funkcje korytarzy ekologicznych.
Na średzkich bagnach występuje 8 gatunków roślin uznawanych za ginące i zagrożone w Wielkopolsce, a 2 zagrożone w skali kraju. Wśród ptaków najczęściej spotykane są: rycyk, krwawodziób, czajka, kaczka krzyżówka, głowienka, czernica i płaskonos. Na największą uwagę zasługują jednak takie okazy, jak butelki plastykowe i szklane, puszki oraz papierki. Te w ostatnich czasach są najliczniejsze na średzkim obszarze chronionym. Pojawiła się także jedna doszczętnie zniszczona ławka i uszkodzona tablica informacyjna. Skąd się tam wzięły?
Ignorowanie i lekceważenie przyrody oraz dewastowanie przedmiotów pożytku publicznego jest w naszym mieście nagminne. Czy faktycznie wszystko musi być monitorowane i przytwierdzane łańcuchem do ziemi, aby nikt tego nie ukradł bądź nie uszkodził? Czy tak ciężko wyrzucić butelkę do kosza?
O szkodach na bagnach poinformowaliśmy Zakład Gospodarki Komunalnej, jednak żadne służby porządkowe nie sprawią, że nasze miasto będzie ładne i czyste, jeśli my sami nie będziemy o nie dbać.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corrso - WIOSNA
Ś21 - Koparko-Ładowarka