Pracownicy średzkiego sądu mają pełne ręce pracy. Pracownicy średzkiego sądu mają pełne ręce pracy.

Za mało pracowników w sądzie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do naszej redakcji zgłoszono, że w średzkim sądzie brakuje rąk do pracy, a interesanci na załatwienie swoich spraw czekają zbyt długo. Kto odpowiada za problemy kadrowe w sądach?

Mieszkańcy twierdzą, że liczba osób pracujących w średzkim sądzie rejonowym jest zbyt mała, co wpływa negatywnie na obsługę klientów. Według nich sprawy, które nie należą do pilnych, są odkładane na później, bo nie ma kto ich wykonać. Kto jest za to odpowiedzialny?
Sąd rejonowy w Środzie, na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości, z dniem 1 stycznia 2015 roku utracił status dysponenta środków budżetowych i stał się sądem funkcjonalnym Sądu Okręgowego w Poznaniu. Oznacza to, że od strony finansowej podlegać będzie Sądowi Okręgowemu i to właśnie on będzie wykonywał obowiązki w zakresie utrzymania stosunku pracy z urzędnikami. Rzecznik prasowy poznańskiego sądu odmówił komentarza w tej sprawie, kierując nas z pytaniami do prezes średzkiego sądu.
Decyzji kadrowych dotyczących obsady urzędników i asystentów sędziego podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości w oparciu o kwartalną analizę rozmieszczenia etatów w sądach. Aktualna obsada urzędnicza sądu w Środzie wynosi 27,5 etatu.
– Interesanci obsługiwani są na bieżąco, nie ma potrzeby wdrożenia systemu kolejkowego. Nie trzeba także ustalać wcześniejszego terminu przeglądania akt sądowych, oczywiście za wyjątkiem spraw zarchiwizowanych – mówi prezes sądu w Środzie, sędzia Urszula Mroczkowska. – Oczywiście, chciałabym zapewnić szybsze rozpoznawanie spraw czy lepszy komfort obsługi interesantów. Pozostaje to jednak poza moimi kompetencjami – dodaje.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że pracownicy średzkiego sądu faktycznie mają pełne ręce roboty i przez kilka godzin z rzędu nie wychodzą z sal rozpraw. Czy można winić ich za to, że ministerstwo nie do końca prawidłowo przydziela liczbę etatów? Nie zmienia to faktu, że średzianie muszą liczyć się z możliwym wydłużonym czasem oczekiwania na rozpatrzenie swojej sprawy.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.