×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Mieszkańcy Środy nie czują się bezpiecznie podczas drogi na dworzec. Mieszkańcy Środy nie czują się bezpiecznie podczas drogi na dworzec.

Strach chodzić po zmroku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Budynek dworca głównego został wyremontowany prawie 4 lata temu. W tym roku doczekaliśmy się przebudowy ul. Dworcowej i Niedziałkowskiego. Powstała ścieżka pieszo-rowerowa, nowe oświetlenie i parking. Mimo to mieszkańcy Środy nadal nie czują się bezpiecznie idąc na pociąg.

W ubiegłym tygodniu napisała do Redakcji pani Agnieszka, mieszkanka Środy. Poruszyła kwestię dojścia do dworca PKP od strony ul. Sportowej. ? Szkoda nawet mówić o nawierzchni, która jest śliska i wyboista. O tej porze roku, zarówno rano, jak i po południu jest ciemno, a na trasie nie świecą 3 lampy ? opisuje ścieżkę łączącą ul. Sportową z dworcem. ? Do kogo należy dbanie o tę drogę, sprzątanie, kto powinien ją odśnieżać zimą? Kto odpowiada za oświetlenie tego odcinka? ? pyta. Pani Agnieszce przytakują inni średzianie, którzy opisują ten fragment drogi jako ?przerażający? i ?strasznie niebezpieczny?.

Gmina i tak robi więcej
Działki leżące za dworcem, a biegnące do ul. Sportowej należą do Cukrowni i PKP. ? Obecnie funkcjonujące tam lampy są utrzymywane przez Gminę, mimo że nie należy to do zadań samorządu. Jednak ze względu na ważny interes społeczny, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających z drogi, jest to realizowane ? tłumaczy Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Michał Orłowski. Dodaje też, że remont ul. Dworcowej był pierwszym etapem prac wokół dworca.

Będzie nowe przejście?
Finalnym celem inwestycji przy PKP ma być połączenie dworca z ul. Niedziałkowskiego i ul. Sportową. Obecnie Wydział Geodezji prowadzi rozmowy z Cukrownią oraz PKP S.A. w związku z wydzieleniem działek pod planowany remont drogi, z której obecnie licznie korzystają podróżni. Ponadto planowane jest zwiększenie oświetlenia na tym odcinku. ? Przeprowadzenie inwestycji będzie jednak możliwe dopiero po pozytywnym zakończeniu rozmów z właścicielami działek ? dodaje M. Orłowski.

Problemowy peron nr 2
Kolejnym problemem na naszym dworcu jest 2. peron. Chodzi o podróżnych, którzy skracają sobie drogę i przechodzą przez tory w niedozwolonych miejscach, czyli pod koniec tego peronu. W tej sprawie interweniowała już Straż Ochrony Kolei, która wystawiała takim osobom pouczenia.
Trzeba przyznać, że konsekwencje takich zachowań mogą być tragiczne. Niestety, mieszkańcy narażają się na własne życzenie. Oszczędzając może 3 minuty ryzykują swoje życie. Pamiętajmy, że czasami to my decydujemy, czy jesteśmy wystawieni na niebezpieczeństwo, czy wrócimy do domu cali i zdrowi.

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.