Nowy Solaris ma zadebiutować w 2019 roku. Nowy Solaris ma zadebiutować w 2019 roku.

Solaris na wodór

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Odpowiadając na wzmożone zainteresowanie bezemisyjnymi pojazdami transportu publicznego, Solaris Bus&Coach zapowiada premierę kolejnego ekologicznego autobusu.

Do grona pojazdów z napędem alternatywnym dołączy Solaris Urbino 12 hydrogen – autobus napędzany energią z wodorowego ogniwa paliwowego. Ma to być pojazd całkowicie bezemisyjny. Energia potrzebna do zasilenia autobusu pochodzić będzie z wodoru przetwarzanego w ogniwie paliwowym na prąd elektryczny.
– Autobusy wodorowe mają wszelkie predyspozycje, by zaistnieć szerzej na rynku: są tanie w eksploatacji, lżejsze od autobusów elektrycznych, mają zasięg wystarczający na przejechanie 350 km na jednym tankowaniu wodoru i są całkowicie bezemisyjne. Jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest para wodna – mówi dr Dariusz Michalak, wiceprezes Solaris Bus&Coach odpowiedzialny za obszar badań i rozwoju.
Dwunastometrowy autobus, którego premierę przewidziano na 2019 rok, zabierze na pokład aż do 80 podróżnych.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Marcin Kiciński (www.kicinski.eu) Marcin Kiciński (www.kicinski.eu) 03 lipiec 2018

    Na świecie cały czas trwają prace nad autobusem "wodorowym". Będąc w 2004 r. w STCP (Sociedade de Transportes Colectivos do Porto) w Portugalii użytkowano takie pojazdy. Od tego czasu minęło 14-lat i w Polsce nie ma miasta, które miałoby tyle autobusów na wodór, co Porto w 2004 r. Co do "bezemisyjności" to jest ona do dyskusji podobnie jak w przypadku autobusów "elektrycznych". Podobnie jak energię elektryczną, tak i wodór trzeba pozyskać... ale wykorzystując energię ze źródeł odnawialnych, a nie paliw kopalnych.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.